Predstavnik NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovao je konferenciji na kojoj su predstavnici Centra za građansko obrazovanje održali prezentaciju nalaza istraživanja javnog mnjenja o alternativnim sankcijama i mjerama, gdje je zaključeno da treba češće primjenjivati postojeće mjere i sankcije, a istovremeno stvarati nove načine prevencije krivičnih djela.
Maja Marinović, predstavnica CGO-a izjavila je da je ovim istraživanjem obuhvaćeno 17 gradova u Crnoj Gori, a da je Ipsos Strategic Management sproveo istraživanje. Prema ovom istraživanju građani najviše vjeruju u obrazovni i zdravstveni sistem kao i vojsci i policiji. Takođe u posljednje vrijeme visoko se kotiraju i mediji. Međutim, prema rezultatima istraživanja najmanje povjerenja generiše skupština Crne Gore.
Tamara Milaš, predstavnica CGO-a iznijela je podatak da 2/3 građana ne zna šta su alternativne sankcije i mjere. Oni građani koji znaju šta su ove sankcije navode pod njima novčane kazne, uslovnu osudu, kućni otpust i rad u javnom interesu. Prema mišljenju građana najdjelotvornija sankcija je nanogica. Građani smatraju da visini izrečene kazne najviše doprinose sudije i tužioci. Takođe 2/3 građana smatra da je rad u javnom interesu dovoljno velika kazna za izvršioce manjih krivičnih djela. Oko 60% građana smatra da povratnicima treba isključivo izreći novčane kazne. Za krivično djelo nasija u porodici 1/3 građana misli da za ovo krivično djelo treba izreći alternativne sankcije. Pored toga, ¾ građana smatra da kućni pritvor ima jednak uticaj na izvršioca krivičnog djela kao i kazna u zatvoru. Većina građana takođe smatra da porodica najviše može doprinijeti prevenciji krivičnih djela, kao i sudstvo i policija.
„Neophodno je stvarati nove načine prevencije krivičnih djela, jačati kampanje, primjenjivati u većoj mjeri postojeće mjere i sankcije radi smanjenja stepena stigmatizacije opšte populacije“, zaključila je Milaš.