Tajne uspješne komunikacije

Tajne uspješne komunikacije

Tajne uspješne komunikacije

Jeste li se ikada zapitali koliko je bitno izraziti se i ostvariti zdravu konverzaciju sa ljudima i na taj način steći ugled u očima sagovornika? Komunikacija i sposobnost da se izrazimo na različite načine nam omogućava kontakt sa svijetom u kojem živimo. Međutim, veoma je važno steći vještinu da na pravi način saopštimo sve što želimo i saznamo sve što nas zanima. Tajne uspješne komunikacije su prije svega u vašem stavu i osobinama te načinu na koji razgovarate sa drugima. Uz to, sagovornik treba prema vama da osjeti poveznicu na način da mu saopštite dovoljno ali ne i previše ne otkrivajući ni djelić onoga što ne biste htjeli da neko sazna. Zabune i nesporazumi često su rezultat loše komunikacije. Da biste u svakodnevnom životu bolje prenijeli informacije te bolje razumjeli prijatelje, djecu i partnere, ali i shvatili što je vašim klijentima, nadređenima ili šefovima potrebno, trebate postati bolji govornik, ali i bolji slušatelj. S tim se vještinama ne rađamo, ali ih možemo naučiti.  S okolinom komuniciramo verbalno i neverbalno. Harold Lasswell, američki politikolog i komunikolog, opisao je komunikaciju poznatom formulom: Ko kaže šta, kojim kanalom, kome i koji je efekat?
Kako biste u društvenom ali i poslovnom svijetu bili što uspješniji, morate znati dobro vladati govorništvom. Evo nekih od ‘tajni’ dobre komunikacije:


Kontakt oči u oči

Prvi princip podrazumijeva direktan pogled oči u oči. Svi znamo da je to početni element dijaloga između dvoje ljudi, ali uprkos tome nerijetko nam se dešava da važne stvari ljudima oko sebe saopštavamo u prolazu, usput radeći nešto drugo, vozeći kola ili razgovarajući telefonom. Kako bi druga strana shvatila da smo pozitivni, potrebno je da nas vidi, da u našim očima, izrazu lica, u boji glasa – uoči pozitivnu namjeru koja bi trebala iza svega da se krije.

Govorite polako

Kada smo pod stresom, u panici ili uzbuđeni, imamo tendenciju ubrzati govor i povisiti ton glasa.  Organizam izlučuje tvari zbog kojih postajemo prilično alertni i spremni za akciju, što pojačava pištanje glasa. Tada zvučimo kao da smo izgubili kontrolu te ne možemo zvučati uvjerljivo i teško nam se može vjerovati, ma šta god govorili.

A katkada su to trenuci kada upravo trebamo da nas se uistinu čuje i razumije. Kako bi vaše riječi naišle na plodno tlo, potrebno je prvo svjesno usporiti disanje. To će automatski pratiti i vaš govor. Duboko udahnite i izdahnite nekoliko puta, osjećajući kako pritisak popušta. Polako govorite dubljim glasom , a vi ćete mirno i staloženo moći saopštiti šta god želite.

 

Spustite se na razinu sagovornika

Dugačke riječi i komplikovane rečenice nisu uvijek znak inteligentnog govora. Jednostavnost i preciznost su uvijek bolja opcija. Ako ne znate pojasniti u nekoliko kratkih crta ono što govorite, vježbajte ponovno.
Razgovarajte što je prirodnije moguće a sagovornici će se lakše uklopiti u razgovor.

Slušajte

Poanta komunikacije je da je ona dvosmjerna. Nemojte upasti u zamku pričanja bez prestanka i nemanja empatije prema drugoj strani. Ako ne slušate što vam druga strana ima za reći, vjerovatno će to biti protumačeno kao da njihovo mišljenje nije važno. To ne želite. Zato pričajte i slušajte s razumijevanjem. Monolozi nikada ne mogu postići jednak efekat kao dijalog i konstruktivna rasprava.

Ne nudite rješenja

Ovo će biti teško onima koji vole imati kontrolu i biti vođe jer se često dogodi da, kada nekoga slušamo, razmišljamo kakvo mu rješenje ponuditi umjesto da ga pažljivo slušamo. Razmislite, koliko ste puta dok ste pričali o nekom svom problemu ili opisivali neku situaciju zapravo željeli čuti nečije mišljenje?!

Uglavnom samo želimo naglas ispričati šta nas muči, želimo osjetiti saosjećanje i biti saslušani. Uključite se u konverzaciju postavljanjem pitanja, posebno o tome kako se osoba osjeća da biste joj, prema potrebi, mogli pomoći, ali se suzdržite od davanja komentara i rješenja.

Ego ostavite kod kuće

Činjenica je kako svako ko priča pred velikim brojem ljudi, posebno ako se radi o javnom nastupu, treba biti samouvjeren no previše ega niko ne voli. Tek kad naučite s drugima komunicirati uz dozu empatije, umjesto arogancije, uspostavićete uspješnu komunikaciju.
Kako bismo zadovoljili svoje potrebe, a ne bi ugrozili potrebe svoga sagovornika, bitno je da znamo kako asertivno da komuniciramo. Asertivna komunikacija podrazumijeva izražavanje vlastitih misli, osjećanja, uvjerenja bez težnje ka dominaciji, ponižavanju ili degradiranju drugoga. Asertivna osoba poštuje mišljenja i stavove drugih ali ne mora nužno da slaže sa njima. Ova osoba odiše samopouzdanjem. Ona uspešno zadržava kontakt pogledom, ima elegantno držanje tijela i zna na efikasan način ne-verbalno da komunicira. Ona se izražava razumno, iskreno I podržava druge da komuniciraju na isti način. Empatija sa stavom uz asertivnost je ključ vašeg uspjeha.