Studirati u inostranstvu znači trošiti puno novca na putovanje koje to nije. Dolazite u novu zemlju, srijećete nove ljude, prvih sedmica vjerovatno uživate u hrani i pivu, posjećujete lokalnu muzičku i uopšte umjetničku scenu, obilazite lokalne znamenitosti.
Po dolasku na fakultet, prvih nekoliko sedmica vrlo lako mogu izgledati više kao odmor, nego li obaveza. Vrijeme provedeno na fakultetu može biti zabavno, pod uslovom da znate upravljati vremenom. Međutim, ako vas ponese duh provoda, možete se vrlo brzo naći u zaostatku u pogledu nastave. Ukoliko ne krenete ozbiljno od samog početka, možete brzo ispasti iz kolosjeka na koji se teško vratiti. Ovo utiče na vašu efektivnost. U vama će izazvati stres, što će uticati na prosjek ocjena, a možda čak doživite neuspjeh.
Pregled
Sve navedeno može zvučati kao izazivanje panike, ali upravljanje vremenom je jedna od najznačajnijih stavki kada je u pitanju studiranje u inostranstvu.
Naravno, svi smatramo da dobro upravljamo vremenom. Pa, ipak, mnogi od nas to ne uzimaju za ozbiljno. Činjenica je da planiranje aktivnosti u toku semestra zahtijeva ozbiljan rad. Bez detaljnog plana i pristupa korak po korak, te raspoređivanja vremena na zadatke, vrlo lako možete doživjeti neuspjeh.
Evo nekoliko zamki lošeg upravljanja vremenom koje morate izbjegavati.
Propušteni rokovi
Dakle, imate domaći zadatak koji morate već sjutra da predate, ali malo više ste popili piva na vikend zabavi, sa svojim cimerima. Prespavali ste sledeće jutro, niste imali dovoljno vremena da pripremite domaći, propustili ste rok. Dobili ste ukor za kasnu predaju rada i to ne zato što ste htjeli napisati bolji esej. Loše upravljanje vremenom je, uglavnom, uzrok propuštenih rokova.
Na početku semestra ćete imati vremena da se upoznate sa okruženjem. Uvodna faza programa koji pohađate daje vam nešto vremena da nađete sopstveni ritam.
Međutim, vrlo često to nije slučaj. Internacionalni studenti se obično nađu u zgusnutom rasporedu još od prvog dana. Tu su predavanja, domaći zadaci, terenski rad, vannastavne aktivnosti, časovi jezika, grupni projekti i ostalo. Uz to, trebaće vam vremena da se opustite i, s vremena na vrijeme, odmorite od obaveza.
Neefikasan rad
Ukoliko ne upravljate dobro vremenom ne možete postići kontinuitet u radu. I to ne zato što ne radite dovoljno. Vrlo lako je moguće da provodite previše vremena učeći, a da ostvarujete disproporcionalne rezultate.
Upravljanje vremenom postaje lakše kada shvatite na koji način to funkcioniše. Prvo, shvatate da je vrijeme ograničeno i da u 24 sata možete uklopiti ograničen broj aktivnosti. Zatim, vrijeme morate podijeliti na zadatke prema prioritetu. Nije vam cilj da potrošite dan na more aktivnosti, već da završite što više zadataka u što kraćem vremenskom roku. Nije vam cilj da budete okupirani sve vrijeme, već da budete efektivni i produktivni i da u međuvremenu možete uzimati predahe.
Nizak kvalitet rada
Za posljedicu poremećenog kontinuiteta u radu imaćete loš kvalitet rada. Možda provedete više vremena na zadatke koji vas interesuju, što će rezultirati nedostatkom vremena za predmete koji se više boduju.
Ako naučite kako da upravljate vremenom, bićete u mogućnosti da odredite koliko vam za određeni zadatak treba vremena da biste postigli zadovoljavajuć rezultat. Oni koji postižu dobre rezultate znaju dobro da upravljaju vremenom.
Međutim, nemaju svi predispoziciju da dobro upravljaju vremenom. Ali, sigurno možete razviti vještinu određivanja prioriteta i vremenski rasporediti zadatke, na bazi faktora koje ste pažljivo uzeli u obzir. Koliko znate o predmetu? Koliko vremena trebate posvetiti čitanju? Koliko vremena vam je potrebno da savladate gradivo?
Ako ciljno rasporedite zadatke po vremenskim intervalima, to će vam pomoći da bolje upravljate vremenom. Izvjesna doza samosvijesti takođe može biti od pomoći.
Loš ugled
Profesor će vam oprostiti ako jednom, ili dva puta, zakasnite s domaćim zadatkom, pod uslovom da zadatak nije lošeg kvaliteta. Ali, što češće propuštate rokove, utoliko više će vaš ugled biti doveden u pitanje. Lako je upasti u tu zamku, što može loše uticati na priliku da dobijete posao putem oglasne table na fakultetu, ali i šire.
Propuštanje rokova, ako pređe u naviku, nije samo loše po ocjene, već se smatra nemarnošću i lijenošću. Svi smo prošli kroz tu fazu, kada u 4 sata ujutro pokušavamo da završimo domaći, a u isto vrijeme kinjimo sebe za bezobzirnost. Šta će se desiti ako ne predam domaći na vrijeme?
Pod broj jedan, time vrijeđate profesora, odnosno njegovo dragocjeno vrijeme. Bićete označeni kao nemarni i neodgovorni. Tu etiketu niko ne želi, a da biste je izbjegli morate raditi na upravljanju vremenom.
Visok nivo stresa
Onog trenutka kada vam propuštanje rokova i završavanje domaćih zadataka na brzinu uđe u naviku, tada počnete da se udaljavate od sopstvenih ideala. To znači da se suočavate sa stresom zbog niskih ocjena, uludo protraćenog vremena i razočaranja u sebe. Vrijeme koje provodite učeći na fakultetu u inostranstvu treba biti zabavno, a ne noćna mora zbog propuštenih rokova i loših navika.
Dobro upravljanje vremenom će vam pomoći da postanete profesionalac i da sačuvate svoj ugled. Ono će vam donijeti bolje prilike i šansu da ostvarite željeni cilj. Loše upravljanje vremenom je prepreka na putu do uspjeha.
Izbor je na vama. Ne morate biti naučnik koji lansira rakete u kosmos da biste poboljšali vještinu upravljanja vremenom. Jednostavno, odredite vrijeme za buđenje i lijeganje, izbjegavajte sve što vam odvlači pažnju, ne odugovlačite, i ono što možete uraditi danas ne ostavljajte za sjutra.
Napravite spisak-štrikiranje završenih zadataka je kao droga. Nagradite sebe s vremena na vrijeme i koristite se tehnologijom da vas podsjeti.
I na kraju, uvijek imajte na umu da ne morate biti perfekcionist. Umjesto da potrošite četiri dana na usavršavanju jednog zadatka za vaš omiljeni predmet, posvetite nešto vremena predmetu koji manje volite, iz čistog osjećaja pravičnosti. Imajte pred sobom širu sliku, ali ne zapostavljajte djelove. To je ključ za dobro upravljanje vremenom kada studirate u inostranstvu.
Izvor: Scholarships Positions