Šta je stažiranje i kako će vam pomoći?

Ako neki studenti još od prvih mjeseci fakulteta traže savršeno mjesto za obavljanje prakse, drugi očekuju da pronađu savršen program ili steknu teorijsko znanje koje im je potrebno. Obije opcije mogu biti korisne, sve dok je kandidat ozbiljan, uporan i odlučan.

Šta je stažiranje?
Obavljanje prakse je vjerovatno najpopularniji oblik programa. Poslednjih godina pokrenuti su mnogi program stažiranja koji omogućavaju kompanijama da privuku buduće zaposlene. Za vas, stažitanje je prilika za učenje, način na koji ćete steći praktično iskustvo u polju interesovanja.
Ovaj tip programa se odvija u toku dužeg perioda, obično u trajanju od 2 do 6 mjeseci.
Ono može biti plaćeno ili neplaćeno stažiranje.
Postavlja se pitanje zašto se to često najavljuje od početka.
Ponekad, međutim, ono zavisi od vaše pregovaračke sposobnosti ili ubjeđenja.
Ne zaboravite-isto kao i kada je u pitanju posao-morate razgovarati o čitavom paketu naknada, a ne samo o svojoj plati.
Ukoliko je program obavljanja prakse neplaćen, ako mislite da drugi segmenti mogu biti od koristi: sticanje znanja o dubanditu, sticanje vještina, korporativni resursi koji vam omogućuju pristup i koji će vam pomoći da se razvijete u okviru profesionalne obuke, sertifikati, umrežavanje-sve ovo može biti vrlo korisno za vašu karijeru.
Kada je u pitanju raspored rada moguće varijacije. Praksa se može obavljati u potpunosti ili parcijalno. Program je obično fleksibilan-program je dizajniran za studente koje poslodavci podstiču da završe studije. Stoga, ne oklijevajte da poslodavca nazovete nakon intervjua i nakon što vam je predstavljen program prakse i raspored. Uskladite obaveze prema fakultetu sa obavljanjem prakse.
Stažiranje-šta ono znači za vašu karijeru?
“Mlađim kandidatima preporučujemo da se bave različitim aktivnostima tokom akademskog perioda, počev od upoznavanja sa međuagencijskom praksom, učešća na konferencijama, akademskim programima, volontiranja, i slično”-Ramona Badesku, HRC, Robert Bosch.
Kada je u pitanju obavljanje prakse, poslodavci su prvenstveno privlačni studentima i diplomcima. Oni to vide kao dobru priliku za razvoj karijere i smatraju je značajnijom od specijalizacije na studijama, prvenstveno što je to prva prilika koja im se pruža od srednje škole. Ovim programom se nadomještava odsustvo prethodnog rada i pruža prilika da kandidat pokaže da je odlučan, ozbiljan i nadasve zainteresovan za polje rada.
Stavka obavljenog programa prakse na vašem CV-u pružiće vam izuzetno važnu prednost u odnosu na ostale kandidate na vašem prvom poslu, obzirom na veliki broj kandidata sa istim interesovanjem za polje istraživanja i specijalizaciju. Stoga, bitno je odabrati adekvatam program u okviru kog ćete obavljati praksu! Čak i onda kada program obuke ne uključuje puno radno vrijeme, ipak ćete steći praktične vještine koje se kotiraju visoko na ljestvici interesovanja poslodavca u odnosu na kandidata za posao.
Ne zaboravite da napomenete koja iskustva ste stekli tokom programa obuke. A, potom detaljno opištite radnje za koje ste bili zaduženi na sedmičnom nivou. Najvažnija stvar koju trebate uzeti u obzir prilikom prijave za takav program jeste što će vam isti omogućiti pristup informacijama koje ne možete naći nigdje drugo, bilo na mreži ili van nje, a koje se tiču informacija o kompaniji, resursima iste, programima obuke, kurseva, sertifikata, pristupa događajima koje kompanija organizuje ili lokacija kompanije, itd. Iskoristite sve što vam se nudi tokom programa i naučite koliko možete.
Aplikacija za program stažiranja
Da biste povećali šanse da budete odabrani za program obavljanja prakse koji želite, preporučljivo je da pored CV-a i propratnog pisma pripremite aplikaciju za program stažiranja u kojoj ćete navesti motivaciju da se zaposlite i učite sa kolegama u kompaniji. Štaviše, takav document će vam pomoći da detaljno opišete sve ono što ne možete detaljno opisati u vašem CV-u.