Preduzetništvo

Šest osnovnih tehnika pregovaranja za trijumf u preduzetništvu

Tajna dobrog pregovarača je u mogućnosti da se stavite na mjesto drugog. Ljudi koji nemaju sposobnost empatije i gledaju samo sebe odmah počinju da gube poene kada je u pitanju sticanje prednosti u poslu.

U svim pregovorima mora postojati ravnoteža među različitim stranama. Da bi se postigla pozitivna ravnoteža između davanja i primanja, potrebna je vježba puno strpljenja. Međutim, svako pregovaranje je jedinstveno i zahtijeva drugačiji pristup, koji se mora ocjenjivati prema sagovornicima i u svakom trenutku.
Da biste pobijedili u poslu kao preduzetnik, postoje neke osnovne tehnike:

1) Priprema

Uspješni pregovori se grade prethodnim radom. Važno je istražiti ljude koji su uključeni i oblast u kojoj djeluju, pokušati razumjeti slabosti i snagu svakog od njih. Preduzetnik mora otpočeti svaki pregovor pripremljeno. Važno je dobro se odmoriti i pojesti nešto hranljivo. Takođe je neophodno na sastanak da dođete na vrijeme ili čak i malo ranije kako biste bili sigurni u raspored. Ako se poštuju gorenavedene tačke, pregovarač će se osjećati zadovoljanim, ući će bistro uma i imati kontrolu nad situacijom.

2) Razmotrite sve detalje početne ponude

Početna ponuda je, generalno, sidro pregovora. To je, takođe, trenutak kada se detalji izlažu, što se mora uraditi na jasan način.
Osnovni elementi ponude uključuju cijenu, predloženi rad, proizvodi ili usluge koji su uključeni, rokovi isporuke i da li postoje podsticaji za dobre rezultate, garancije, uslovi i odredbe. Očigledno je da je cijena ključna komponenta u svakom poslu, ali neophodno je imati na umu sve detalje koji dugoročno mogu biti značajni.

3) Ostavite ego i emocije pred vratima

Dopuštanje da emocije kontrolišu situaciju neće biti od koristi, zapravo samo će štetiti pregovorima. Zbog toga je važno ostati što je moguće više neutralan. Onaj koji je u stanju da zaboravi ego, ima više prostora za objektivno razmišljanje i veću fleksibilnost. Da bi se postigli ciljevi, važno je biti bistrog uma kako bi se moglo razmišljati u stresnim situacijama i biti voljan da se dođe do dogovora. Ulazak na sastanak sa pomirljivim stavom pruža više mogućnosti za postizanje idealne ravnoteže između ponuđenog i primljenog.

4) Uočite snage i slabosti

Svijest o sebi je od suštinskog značaja za započinjanje pregovora. Pored traženja snaga i slabosti drugog, važno je da istovremeno budete svjesni svojih slabosti i snaga. Iskrenost prema sebi i postavljanje pitanja je dobar pristup. Da li je kompanija koju vodim puno mala i kakav potencijal za rast ima? Da li moj startup može bolje da odgovori na potrebe tržišta od velike kompanije? Uvid u mjesto kompanije na trgovačkom panelu će vam odrediti koji će posao biti idealan.

5) Shvatite da odlazak bez zaključenja dogovora nije izgubljena prilika

Ulazak u pregovore sa sigurnošću das mo spremni da odemo bez zaključenja dogovora, omogućiće nam da zauzmemo snažnu poziciju. Generalno, skloni smo da se ubjeđujemo da ako ništa ne možemo izvući iz dogovora, gubimo sve. Naš ego će raditi kao slabost kada je u pitanju pregovaranje. Neophodno je biti jasan da ukoliko se posao ne zaključi, ne propuštamo priliku, već otvaramo vrata drugim hipotezama koje mogu nastati. Ako iznudimo lošu ponudu, stagniraćemo i nećemo biti u mogućnosti da pronađemo nešto bolje.

6) Pregovaranje u dobroj namjeri

Nije važno da li pregovaramo o uslovima dugoročnog posla ili brze prodaje, normalno je da se branimo kada započnemo sastanak. Svi štitimo svoje interese i težimo da postignemo najbolje za sebe.
Međutim, ako namjeravamo da napustimo sastanak sa besprekornim ugledom, moramo vježbati kako da pregovaramo, uz saosjećajnost i dobronamjernost. Aktivno slušanje i razumijevanje onoga što druga strana govori i pita je prioritet. Možda druga strana ima drugačiji cilj ili suprotan stav, ali uvijek je moguće pronaći zajednički jezik koji može olakšati poslovanje.

U svakom poslu komunikacijske i druge meke vještine su veoma važne. Otkrijte zašto su ove vještine ključne za preduzetništvo i poslovanje, kao i za uspješnu karijeru.