Meditaciju sam otkrio 2016. godine zahvaljujući programu Samorazvoj mirovne revolucije. Od tada sam naučio da zaista cijenim njegovu vrijednost.
Danas želim da podijelim sa vama nekoliko lekcija naučenih tokom Amani 4 druženja u svetilištu Himavan (Tjland), koje se mogu primijeniti u našem svakodnevnom životu:
1. Holistički pristup je uvijek bolji
Ako želite da iskusite pravi mir tokom meditacije, morate poštovati činove discipline. Dok pazimo na riječi koje izgovaramo, uzdržavanje od alkoholnih pića ili ubijanje i najsitnijih insekata može izgledati trivijalno, ovo su ipak vrlo efikasna praksa kako bismo se sjetili svojih postupaka čak i izvan meditativnog stanja.
Skloni smo da strijemimo ciljevima usko fokusirani, pritom ne shvatajući da promjene u našim navikama mogu imati ogroman uticaj na nas i našu produktivnost.
2. Kontrola ili mir: tvoj izbor
Ako ste opsjednuti kontrolom, onda znate kako stres i anksioznost lako mogu preovladati vašim životom. Kroz meditaciju saznajemo da mir dolazi kada dajemo sve od sebe i vjerujemo u process. Što više želimo da kontrolišemo meditaciju, to je manje vjerovatno da ćemo uživati u njoj.
Pametnije je preduzeti odgovornost nad onim što možemo kontrolisati, a ostalo pustiti. Miran um je uvijek spremniji za suočavanje sa izazovima od uznemirenog uma.
3. Sve je u ravnoteži
Mirna meditacija je ona u kojoj postoji ravnoteža između Satija (svijest) i Sabaija (fizičko i mentalno opuštanje). Ako smo previše Sati, postajemo napeti i veća je vjerovatnoća da ćemo imati neprijatno iskustvo; ako smo previše Sabai, vrlo je vjerovatno da ćemo zaspati.
U životu, kao i u meditaciji, višak u svemu u najboljem slučaju može biti neproduktivan, a u nekim slučajevima čak i štetan. Stoga je važno naučiti se umjerenosti u svemu što radimo.
4. Imate pravo na resetovanje
Ako vam mnoge misli ometaju pažnju, bolje je resetovati se i krenuti iz početka nego da ostanete usredsređeni na otpor prema njima. Iako biste mogli pomisliti da to znači kretanje od nule, već ste stekli određeni nivo mira, što znači da ćete brže preći u meditativno stanje nego prvi put.
Paralela u životu je veoma moćna: ako ste donijeli lošu odluku, ponekad je bolje započeti ponovo nego se opirati stvarnosti i živjeti u bolu. Iako to možete doživjeti kao neuspjeh, stekli ste neki nivo mudrosti koji će vam biti od pomoći u vašem budućem iskustvu.
5. Budite nevini i otvoreni
Svako iskustvo meditacije je drugačije; i iako postoje neki načini za pripremu same prakse, nikada ne možemo biti sigurni u ishod. Zbog toga treba da zadržimo nevin um i budemo spremni da odemo u centar bez ikakvih očekivanja da bismo mogli da posmatramo bez osude.
U životu smo uglavnom povrijeđeni i razočarani svojim očekivanjima nego stvarnim ponašanjem drugih ljudi. Jednom kada usvojimo stanje nevinog uma, možemo vidjeti život onakvim kakav jeste, a ne kakav želimo, i tako mirniji i prihvatati druge kakvi jesu.
6. Vježbanje uvijek pobija teoriju (Bonus! Budite nevini, sjećate se?)
Kao i sve što je vrijedno dosljednosti, tako i meditacija zahtijeva stalnu praksu. Poznavanje različitih tehnika i disciplinskih postupaka je vrlo dobar početak, ali to je sve: početak. Ako zaista želimo da dostignemo neki nivo prosvjetljenja, onda moramo uložiti potrebno vrijeme i trud.
Svaki profesionalni sportista, umjetnik, javni govornik koji je dostigao najvisočiji stepen umijeća priznaće da je proveo nebrojene sate vježbajući i usavršavajući svoj zanat, Na bilo kom polju, uspjeh zahtijeva strpljenje, discipline, poniznost.