Poslednji događaj projekta „Increasing quality of activities targeting rural youth“ održan je u Strugi, Severna Makedonija, u periodu od 09. do 16. novembra 2019. godine, u hotelu Solferino. Ovaj događaj je seminar i ovo je peta i poslednja aktivnost projekta. Projekat je sufinansiran od strane Evropske komisije iz programa “Erasmus +”.
Seminar je obuhvatio 30 omladinskih učesnika iz partnerskih organizacija iz 6 različitih zemalja. Realizovala NVO „Savez mladih radnika – Vranje“ iz Srbije, u saradnji sa „Nekt Generation“ iz Sjeverne Makedonije; „Mladiinfo Mntenegro“ iz Crne Gore; „OAPA“ sa Kosova; ICSD “iz Grčke i„ Nacrt Kopenhagena “iz Danske. Na ovom događaju, partnerske organizacije izrazile su veliko interesovanje da uključe predstavnike drugih sektora (obrazovne, regionalne, lokalne i nacionalne institucije) i da razmotre zajedničko kreiranje politike za podršku ruralnom razvoju.
Seminar je zasnovan na prezentacijama prakse, postojećih politika, raspravama o zajedničkim izazovima, ali i na refleksiji konkretnih slučajeva u svih 6 partnerskih organizacija. Konačni proizvod ovog seminara predstavlja skup preporuka za omladinske organizacije i druge zainteresovane strane i ima za cilj da stvori korake usmjerene ka budućnosti kako bi se poboljšala efikasnost prakse i razvio kvalitet usluga koje se pružaju mladima iz ruralnih područja.
Učesnici su imali priliku da posjete selo Vevčani i okolinu gdje su dobili zadatak da snime video zapise sa kojima će prenijeti svoju poruku omladinskim organizacijama i institucijama o svom radu sa mladima iz ruralnih područja.
Jutra su počinjala enerdžajzerom koji bi ekipu „razdrmao”, opustio i pripremio za predstojeće radionice. Svakog radnog dana, u periodu od 10:00 do 19:00 uz kraće pauze predviđene za kafu i ručak radilo se u grupama u kojima su se izlagali problemi sa kojima se susrijeće stanovništvo iz ruralnih područja, a posebno mladi. Loša saobraćajna povezanost između ruralnih i razvijenih djelova, nesređena infrastruktura, slab obrazovni sistem samo su neke od prepreka sa kojima se suočava naše stanovništvo u neurbanim sredinama. Ako dodamo svemu tome nedovoljnu informisanost ulazimo u uzročno-posledično začarani krug u kojem mladi propuštaju brojne šanse. O svim tim aktuelnim problemima, kao i predlozima za njihova rješenja diskutovalo se na Erasmus+ radionicama.
Vrijedi napomenuti da je cio tim bio nevjerovatan i da su se učesnici odlično proveli zajedno. Slobodno vrijeme učesnika ispunjeno je interaktivnim razgovorima, društvenim igrama, plesnim takmičenjima, karaokama i interkulturalnim večerima na kojima je svaka od zemalja predstavila svoju tradicionalnu hranu, muziku, kulturu u najboljem mogućem svijetlu.