Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je okruglom stolu na temu „Stručne škole i dualno obrazovanje kao pokretač privrednog razvoja“, koji je organizovalo Ministarstvo prosvjete i Privredna komora Crne Gore, 10. juna 2019. godine.
„Već drugu godinu za redom u okviru kampanje koja za cilj ima promovisanje važnosti srednjeg stručnog i dualnog obrazovanja organizujemo susrete predstavnika sistema obrazovanja i privrede, i na taj način šaljemo poruku da uspostavljamo dobru i sadržajnu saradnju, bez koje nema konkurentnih i traženih kadrova koji su preduslov privrednog razvoja kojem svi težimo“, otvorio je okrugli sto dr Damir Šehović, ministar prosvjete.
On je u svom obraćanju istakao da se važnost dualnog obrazovanja ogleda u izazovima tržišta rada, među kojima su problem strukturne neusklađenosti koja postoji, a koji se najbolje može objasniti podatkom da smo na kraju 2018. godine imali 41 000 nezaposlenih ali istovremeno da smo tokom iste godine iamli 30 000 slobodnih radnih mijesta.
Evidentan je ogroman uvoz radne snage, 2018. godine izdato je 26 000 dozvola za rad strancima.
„Licima koja su na birou rada fale praktična znanja, nemamo dovoljno preduzetničke kulture za započinjanje sopstvenog biznisa, što je jedan od razloga zbog čega se mnogo radije prihvata posao u javnom sektoru za mnogo nižu platu nego posao u privatnom sektoru za visočiju platu“, rekao je Šehović.
Ono što sistem obrazovanja i poslodavci mogu da urade da riješe problem, ističe Šegović jete da se povežu i sarađuju, a rezultat takve saradnje jeste stručno i dualno obrazaovanje.
„Ako imamo podatak da tržištu rada fale praktična znanja i vještine do da srednje stručne škole učinimo snadbjevenim kvalitetnom opremom na kojoj će se učenici učiti praktičnim znanjima i vještinama“, dodao je Šehović.
Šehović je u svom obraćanju predložio da se oformi fond za podršku dualnom obrazovanju, koji bi postao operativan od naredne godine, za koji bi u saradnji sa privrednicima sredstva obezbijedili, a ta sredstva bi bila operativna za nagrade za najbolje učenike i instruktore praktičnog obrazovanja, za opremu tih učenika, za naknade za instruktore, za bonuse poslodavcima koji su upisali najveći broj učenika u dualnom stepenu i drugo.
„Podaci pokazuju da se 50 odsto mladih Evropljana školuje u stručnom obrazovanju. Trećina njih ulazi na tržište rada neposredno nakon završetka srednjeg stručnog obrazovanja, dok svega 20 odsto nastavlja školovanje u visokom obrazovanju“, rekao je Vlastimir Golubović iz Privredne komore.
Golubović je istakao da su Crnoj Gori potrebni kvalifikovani radnici za prevazilaženje jaza između ponude i tražnje u različitim sektorima ekonomije, pa ovo obrazovanje predstavlja važan faktor društvenog i ekonomskog napretka zemlje.
„Privredna komora je jedan od inicijatora primjene dualnog sistema obrazovanja u Crnoj Gori. Međutim, iako pogodan za sticanje znanja i vještina, ovaj vid obrazovanja u startu nije ponudio veće interesovanje učenika“, istakao je Golubović.
Radi podsticanja učenika da se upisuju na obrazovne programe, koje je tržište rada prepoznalo kao deficitarne, u ovoj školskoj godini dodijeljeno je 300 stipendija, od čega je 30 obezbijedila Privredna komora Crne Gore. Zakonom je predviđeno da učeniku u sistem dualnog obrazovanja za prvu godinu školovanja pripada najmanje 10, drugu 15 i treću 20 odsto prosječne neto zarade.
Ispred Američke privredne komore prisutnima se obratio Marko Miročević koji je podsjetio da je ljudski kapital najvažniji kapital.
„Naša radna grupa je kreirala predlog rješenja ugovora o saradnji između poslodavaca i studenata i obrazovnih institucija koja upravo treba da reguliše odnose u kontekstu dualnog obrazovanja, a pružili smo i vliki broj komentara i sugestija“, rekao je Miročević.
Ispred Unije poslodavaca prisutnima se obratio Slaviša Šćekić koji se u svom obraćanju osvrnuo na podatak da 65 odsto djece koja sada upisuju osnovnu školu kad dođe vrijeme da počnu da rade radiće poslove koji trenutno ne postoje na tržištu rada.