savjeti za dobar esej

Savjeti za uspješno prijavljivanje na američke univerzitete – 8 savjeta za dobar esej

Common application jedna je od najuniverzalnijih prijava za upis na osnovne studije u SAD-u, u okviru koje je potrebno da napišete opšti esej za prijem. Kandidati imaju na raspolaganju šest tema za pisanje i moraju izabrati jednu za svoj esej. Ovi eseji omogućavaju studentima da kažu fakultetima bilo šta jedinstveno ili zanimljivo o sebi.

Prijemne komisije daju najveću težinu vašim ocjenama u srednjoj školi i vašim rezultatima testova. Međutim, fakulteti primaju prijave velikog broja studenata sa sličnim rezultatima i ocjenama. Zbog toga koriste vaš esej, zajedno sa pismima preporuke i vannastavnim aktivnostima, da otkriju šta vas izdvaja od ostalih talentovanih kandidata.

Službenici za prijem moraju da pročitaju nevjerovatno veliki broj fakultetskih eseja, zato se potrudite da se baš vaš istakne. U nastavku slijedi nekoliko korisnih savjeta.

Odgovorite na zadato pitanje

Budite precizni i koncizni, izbjegavajte da pišete uopšteno. Mnogi kandidati ne odgovore na dato pitanje. Budite kreativni, možete govoriti o drugim temama, ali se uvijek vratite na pitanje koje vam je postavljeno.

Dajte primjere

Ako govorite o volontiranju, dajte primjer, šta vama ta aktivnost znači, šta ste učinili da doprinesete zajednici. Kada govorite o izazovu koji ste prevazišli, kada se prisjećate ovih događaja, opišite šta ste naučili iz iskustva i kako vas je ono promijenilo.

Počnite na vrijeme i napišite nekoliko nacrta

Kada pišete esej, počnite dovoljno rano, napišete nacrt, tako da imate vremena da ga odložite na nekoliko dana, razmislite o napisanom, pustite esej da “prespava” i tek onda ga pročitajte ponovo. Važno je da budete koncizni, koherentni i iskreni u svom pisanju. Stavite se u kožu prijemnog službenika: Da li je esej zanimljiv? Da li ideje teku logično? Da li je napisan ličnim stilom pisanja?

Kada budete sigurni u svoj esej, pokušajte da pronađete stručnjaka da ga uredi. Zamolite nastavnika, školskog savjetnika da prvo provjeri sadržaj. Trebalo bi da ih esej ne zbuni i da nemaju pitanja. Drugo, provjerite pravopis, gramatiku, stil i interpunkciju. Zapamtite, postoji tačka u kojoj previše uređivanja može naštetiti vašem eseju. Ako izmjene uklone vaš stil iz eseja, uredili ste previše!

Humor

Ideja da nasmijete prijemnog službenika zvuči primamljivo, ali pazite! Vaš smisao za humor i humor odrasle osobe koja radi na univerzitetu vjerovatno se razlikuju.

Ne budite kontroverzni

Neki ljudi misle da je spominjanje neprikladnih tema i šokiranje prijemne komisije odlična ideja: nije. Ne želite da vaš esej dovede u sumnju vašu procjenu ili dovede vaše ponašanje i moral u pitanje.

Ne koristite “velike” riječi

Koristite autentičan, konverzacijski stil u svom eseju za prijavu na fakultet, umjesto da koristite akademski stil koji ste koristili u mnogim svojim srednjoškolskim radovima. Ne pokušavajte da impresionirate prijemne službenike “velikim” riječima i izbjegavajte pogrdne riječi i kliše fraze. Budite ono što jeste, to je ono što žele da prepoznaju u vašem eseju.

Ispoštujte broj rijeci

Esej obično treba da ima između 250-650 riječi. Neki kandidati osjećaju potrebu da treba da koriste svaku dostupnu riječ. Drugi se bore da ispune zahtjeve minimalnog broja reči. Većina stručnjaka se slaže da su najbolji fakultetski eseji oko 500 riječi. Ako ste blizu tog broja i zadovoljni ste svojim esejom, prestanite da pišete. Službenici za prijem mogu reći da li dodajete paperje da popunite prostor ili ulažete minimalan napor u svoj esej.

Ne ponavljajte se

Ono što napišete u svom prijavnom eseju ne bi trebalo da bude u suprotnosti sa bilo kojim drugim dijelom vaše prijave – niti bi trebalo da ga ponavlja. Ovo nije mjesto da navodite svoje nagrade ili razgovarate o vašim ocjenama ili rezultatima.