Počela je dvodnevna Regionalna konferencija o djeci i mladima u riziku koju organizuje NVO Juventas iz Podgorice. Na konferenciji učestvuju brojni predstavnici državnih institucija, univerziteta i nevladinih organizacija iz zemalja regiona.
Događaj su započeli uvodnim govorima izvršna direktorica NVO Juventas Ivana Vujović, ministar sporta i mladih Crne Gore Nikola Janović, i rezidentna koordinatorka UN-ovog sistema u Crnoj Gori Fiona McCluney.
Konferenciju je otvorio ministar Nikola Janović riječima: „Mladi na Zapadnom Balkanu se danas suočavaju sa velikim brojem izazova kao i životnih izbora koji se tiču obrazovanja, zaposlenja, društvene participacije. Mladost sa sobom nosi optimizam, nade, ali i strjepnje. Mladima u riziku adolescencije mladost donosi dodatne izazove, imajući u vidu posebne probleme sa kojima se ove grupe suočavaju. Činjenica je da su pred mladim ljudima koji koriste droge, koji su u sukobu sa zakonom, mladima u sistemu institucionalnog staranja, mladima iz disfunkcionalnih porodica, kao i mladim romima i onima sa iskustvom života na ulici posebne životne poteškoće koje im onemogućavaju potpunu društvenu integraciju. Zbog toga je važno da na vrijeme prepoznamo potrebe različitih kategorija mladih u riziku, te da kreiramo politike koje će im pomoći da ostvare svoje interese“.
Ministar je istakao značaj Dana ljudskih prava koji se obilježava 10. decembra, a simbolizuje zaštitu od diskriminacije i nasilja.
„Kako je pitanje mladih od multiresorskog značaja, Vlada Crne Gore i Ministarstvo sporta i mladih u kontinuitetu sprovode brojne aktivnosti u cilju poboljšanja njihovog položaja, a posebno ranjivih grupa. Naša je misija da sačuvamo mlade od mogućih rizika i da im budemo oslonac kako bi imali što kvalitetnije živote i sjutra aktivno radili na kreiranju boljeg društva za generacije koje dolaze“, dodao je Janović.
Izvršna direktorica NVO Juventas Ivana Vujović, kazala je da mladi u regionu nisu dovoljno integrisani u proces donošenja odluka, ali i da žive u zemljama u kojima se ne sprovodi vladavina prava, zbog toga se suočavaju sa povećanim rizikom od socijalne isključenosti.
„Vjerujemo u obavezu država i društva da zaštite sve svoje građane i sve koji borave na njenoj teritoriji od diskriminacije, nasilja i ekspolatacije bilo koje vrste”, dodala je Vujović u svom izlaganju.
Prisutnima se obratila i Fiona McCluney. Ona je primijetila da su mladi u regionu u konfliktnim zonama, da često trpe nasilje i žive u neizvjesnosti jer nemaju prilika za zapošljavanje što ih odvlači na margine drušrva.
„Faktori rizika često imaju izvor u diskriminatornim obrascima okoline, disfunkcionalnom porodičnom okruženju, sredini koja nije dovoljno ohrabrujuća ili podržavajuća, iskustvu korišćenja psihoaktivnih supstanci ili sukoba sa zakonom“, navela je Vujović kao razloge za pokretanje projekta ARYSE koji je namijenjen društvenom osnaživanju mladih u riziku, a finansira ga Evropska Unija.
Nakon uvodnog dijela, prisutnima se obratila ekspertkinja u oblasti socijalne zaštite djece i mladih Katarina Mitić. Ona je objasnila procese marginalizacije i ekskluzije mladih u društvu navodeći uzroke kao što su siromaštvo, invaliditet, diskriminacija, nedostatak obrazovanja i zaposlenosti. Napomenula je i da ne treba podcijeniti materijalnu deprivaciju koja dovodi do dezintegracije mladih u društvu, a s obzirom na to da mladi imaju ograničenu podršku porodice, društva i države, to može dovesti do sociopatoloških pojava kao što su kriminalitet, zloupotreba psihoaktivnih supstanci i drugih problema. U takvoj situaciji je neophodna angažovanost omladinskih i organizacija civilnog društva, ali one moraju sarađivati jer samo tako mogu ostvariti najbolje rezultate na ovom polju.
Konferencija se nastavlja sa panel diskusijama, govorima i prikazivanjem filmova, a biće predstavljeni i rezultati dosadašnjih aktivnosti ostvarenih u okviru projekta ARYSE.