Panel diskusija o održivosti organizacija civilnog društva održana je četvrtog oktobra u Centru za demokratsku tranziciju (CDT).
Koordinatorka projekta Anđelija Lučić predstavila je rezultate istraživanja o održivosti organizacija civilnog društva kroz praćenje razvoja civilnog sektora u sedam dimenzija.
Prema riječima Lučićeve, od 2012. do 2017. godine Crna Gora po ovom pitanju dobija ocjenu četiri na skali od jedan do sedam, gdje jedan označava značajan napredak. Slične ocjene dobile su i druge države regiona.
Crna Gora je ostvarila u 2017. godini blagi rast kada su u pitanju finansijska održivost i infrastruktura i javni imidž. Podsjetila je da se tri odsto sredstava tekućeg budžeta izdvaja za finansiranje projekata NVO, kao i da su NVO oslobođene plaćanja poreza.
”Što se tiče javnog imidža organizacija civilnog sektora ocjena je zasnovana na istraživanju javnog mnjenja i povjerenja javnosti u organizacije civilnog društva. Rezultat je povećan u decembru 2017. godine za 43 odsto u odnosu na prethodni period“, istakla je Lučićeva.
Prisutnima se takođe obratio Igor Milošević iz ADP “ZID“ i istakao kako se situacija po pitanju organizacija civilnog društva nije značajno promijenila u periodu od 2012. do 2017. godine.
On je kazao da su izazovi i problemi ostali isti, pa i segmenti u oblasti istraživanja. Između ostalog je rekao i da je metodologija istraživanja zastarjela i da zbog toga što postoji arhaičan pristup istraživanju Crna Gora dobija konstantno istu ocjenu.
“Nažalost što se tiče samog kapaciteta, organizacije imaju malu apsorpciju uključenosti građana upravo zbog profilacije i mogućih fondova, jer su to pretežno advocacy i zagovaranja politike itd. na neki način sputavaju mogućnost uključenja mladih i dr. zainteresovanih strana,“ rekao je Milošević.
Na kraju diskusije riječ je uzela Milica Ristić ispred Ministarstva finansija, tačnije ispred Direktorata za ugovaranja i finansiranje sredstava EU pomoći.
Ona je kazala da Direktorat ispred kojeg ona dolazi predstavlja upravljačko i kontrolno tijelo, kao i tijelo koje obezbjeđuje decentralizovan način upravljanja sredstvima pomoći EU. Istakla je da ono što može zanimati NVO sektor jesu programi prekogranične saradnje sa Srbijom, Albanijom i Kosovom, iako su neki projekti već potpisani.
Najsvježija vijest za NVO jeste Sektorski operativni program za zapošljavanje, obrazovanje i politiku za period od 2015-2017 potpisan jula 2018. godine za koji se brojne NVO mogu prijaviti tokom naredne godine.
“Sredstvima iz fondova EU finansiraju se projekti koji doprinose razvojnim ciljevima Crne Gore, tj. projekti koji su dio javne politike,“ rekla je Ristić.