Prijavite se na takmičenje za najbolji esej studenata prava
Program informacionog mehanizma za ugrožene zajednice (MIP) objavljuje MIP 2020 takmičenje za najbolji esej za studente prava, učesnike prvog kruga među-univerzitetskog programa video lekcija (Inter-University Video Lectures Programme).
OBLAST:
Pravo
OPIS
Pozivaju se studenti prava da istraže širok spektar relevantnih, izazovnih i savremenih tema. Učesnici mogu sami izabrati teme, u okviru generalnog okvira problematike povezane sa radom i nasleđem Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (IRMCT). Eseji se mogu podnijeti na bosanskom, hrvatskom, srpskom, crnogorskom, makedonskom, albanskom ili engleskom jeziku. Top eseji će biti izabrani za publikaciju i autori najboljih eseja (po jedan za univerzitete koji učestvuju) biće nagrađeni jednomjesečnom stipendijom u Mehanizmu u Hagu.
Među-univerzitetski program video lekcija je razvijen i implementiran od Programa informacionog mehanizma za ugrožene zajednice i okuplja studente postdiplomskih studija iz 6 pravnih fakulteta iz bivše Jugoslavije. Cilj ovog programa je inicirati i olakšati diskusiju o skoroj istoriji regiona, ulozi ICTY i IRMCT i principima međunarodnog krivičnog prava i međunarodnog humanitarnog prava. Prvi krug među-univerzitetskog programa video lekcija je okupio više od 120 studenata prava, postdiplomskih studija sa Univerziteta Niš, Podgorica, Priština, Sarajevo, Ćirilo i Metodije Skoplje i Zagreb.
MIP je velikodušno podržan od EU i Švajcarskog federalnog odjeljenja stranih poslova.
USLOVI
• Ocjenjivačka komisija će posebno obratiti pažnju na sljedeća pitanja:
Je li analiza originalna, neobična, svježa i inovativna? Je li tema više od jednostavnog opisa sudske odluke?
Jesu li uzeta u obzir sukobljena gledišta?
Je li sastav dobro napisan, sa jakom fusnotom i obezbjeđuje li pronicljive informacije?
• Prijave će isto biti ocjenjivane po jasnosti, uključujući gramatiku, sintaksu i spelovanje.
• Rukopisi moraju biti originalan rad jednog autora, a ne naručeni i plaćeni. Rukopisi ne smiju biti objavljeni na pregled bilo gdje, u vrijeme kada se dostavljaju na ovo takmičenje i ne smiju biti objavljeni javno bilo gdje između datuma podnošenja i 15. maja 2021. godine.
Prijave treba da su napisane dok je autor studirao na pravnom fakultetu a ne nakon što ga je završio.
• Niko ne može podnijeti više od jedne prijave.
• Odbor zadržava pravo da ne dodijeli nagradu ili da odbije neku ili sve prijave.
NAČIN PRIJAVE
Studenti treba da se savjetuju ili konsultuju sa centrom među-univerzitetskog programa video lekcija na svom univerzitetu. Tekst i fusnote treba da su u Times New Roman fontu veličine 12, sa duplim razmakom, na papiru od 8 1⁄2 x 11 inča, sa marginama od 1 inča sa svih strana. Rukopis, izuzimajući naslovnu stranu, treba sadržati od 15 do 20 strana. Članke treba dostaviti kao 2 priloga, jedan u MS Word, a drugi u PDF formatu. Da bi bili sigurni da sudije takmičenja nemaju informacije o identitetu autora, odvojena naslovna strana mora biti poslata sa rukopisom, koju ćete naći na: https://www.ucg.ac.me/…/MIP%202020%20Essay… Na samom rukopisu ne treba biti identifikacionih obilježja. Svakako, naslov treba da je na vrhu prve strane, a strane treba numerisati. Ne ubacujte svoje ime u naziv Word ili PDF dokumenta. Umjesto toga iskoristite opis vezan za glavni predmet članka, kao “Ratni zločini i sudska praksa“ ili “Genocid i teret dokazivanja“. Eseje slati na: mip@irmct.org , a kao predmet navesti – 2020 takmičenje sa esejima -.
ROK ZA PRIJAVU:
15. septembar 2020. godine
DETALJNIJE: https://www.irmct.org/en/mip/about-mip