Predstavnice m!M-a u Poljskoj

Predstavnice NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovale su sedmodnevnom seminaru za ostvarivanje partnerstava povodom  budućih projekata . Seminar je trajao od prvog do sedmog decembra 2018. godine, a održan je u poznatom turističkom mjestu Zakopane u Poljskoj.

Tokom svih dana predstavnice organizacije imale su dosta posla pa su  tako prvog dana svoj radni dan započele sa upoznavanjem  predstavnika iz 13 zemalja i to: Poljska, Makedonija, Bjelorusija, Grčka, Liban, Tunis, Malta, Maroko, Jordan, Njemačka, Danska, Bosna i Hercegovina i Džordžija.

Upoznavanje sa ostalim učesnicima nije se svelo na puko predstavljanje imena, već su svi učesnici govorili i o svom iskustvu sa Erasmus+ kao i svom radu sa mladima. A kako bi bolje upoznali ostale učesnike sa kojima će narednih sedam dana djeliti radni prostor za to su poslužile kartice sa raznim citatima i izjavama gdje su svi birali karticu koja se njima čini da možda najbolje opisuje njihove stavove.

Prvog dana među prisutnima napravljen je i dogovor oko prezentacija organizacija koje će se predstaviti na ovom seminaru.

Noćni sati bili su rezervisani za interkulturalno veče, a predstavnice NVO m!M prikazale su video snimke predjela iz Crne Gore, tradicionalnog plesa i muzike, a  za degustaciju ponudile su nekoliko crnogorskih proizvoda.

Već drugog radnog dana počelo se sa predstavljanjem organizacija. Ovom prilikom korišten je poseban model prezentovanja pod nazivom “Pecha Kucha”. Tokom čitavog dana predstavilo se nekoliko organizacija nakon čega su uslijedile diskusije i razgovori o određenim djelovima i segmentima rada svake organizacije.

Treći dan bio je rezervisan za radionice koje su radili sami učesnici. Naše predstavnice govorile su o volonterizmu, a radionica je nosila naziv “Savršen volonter”. Na samom početku radionice učesnici su podijeljeni u četiri grupe od čega su dvije grupe imale zadatak da ilustruju po njihovom mišljenju savršenog volontera, dok su dvije grupe imale zadatak da naprave video u trajanju ne dužem od dvije minute u kojem pozivaju ljude da volontiraju. Nakon toga uslijedili su tehnike i sahvjeti za obezbjeđivanje volontera za svoju organizaciju, kao i primjeri iz naše organizacije. Ono što je privuklo posebnu pažnju prisutnih bili su video snimci raznih akcija NVO Mladiinfo Montenegro, u kojima su učestvovali volonteri.

U popodnevnim i večernjim časovima uslijedilo je istraživanje samog grada. U večernjim časovima domaćini ovog seminara pripremili su večeru sa tradicionalnim jelima u lokalnom restoranu Bacowka.

Četvrtog dana radionice su u prvom radnom dijelu obezbijedili učesnici iz Bosne i Hercegovine gdje su učesnici učili tehnike prepoznavanja situacija i potreba sa fotografija. Učesnici iz Jordana su kroz radionicu sa prisutnima diskutovali o učešću i uključivanju osoba sa manjim mogućnostima u društvo.

Kao i predhodnih dana i ovaj radni dan obilovao je enerdžajzerima koji su imali za cilj podizanja energije na viši nivo ali i razvijanje timskog rada i izgradnje povjerenja među učesnicima.

Petog dana uslijedilo je još radionica u kojima su prisutni učili o nasilnoj i nenasilnoj komunikaciji, o pisanju projekata gdje su prisutni imali priliku da od iskusnijih učesnika dobiju smjernice kako da napišu dobar projekat ali i kako da prepoznaju i detektuju potrebe društva. Učesnike je posjetio i “Deda Mraz” koji im je podijelio poklone koji su direktno vezani za poljsku kulturu, a sama podjela poklona izvedena je Poljskoj tradiciji, a to je da da bi mogli da dobiju poklon učesnici treba da urade nešto, pa je tako uslijedio kviz znanja u kojem su prisutni pokazali šta su to naučili za vrijeme dotadašnjeg boravka na ovom seminaru.

U večernjim satima uslijedilo je još jedno interkulturalno veče.

Naredni dan bio je rezervisan za upoznavanje sa konceptom “Karbonski otisak”, što je predstavljalo jedno novo poglavlje ovog seminara. Prisutni su dobili upute kako na dnevnom nivou mogu izmjeriti svoj lični karbonski otisak i kako ga smanjiti na najmanji mogući nivo. Govora je bilo i o socijalnom preduzetništvu, socijalnim preduzećima, a u okviru ove radionice razvile su se i ideje za neke od budućih projekata.

U nastavku dana raspravljalo se u grupama o škaljivim temama kao što su smrtna kazna, migranti i diskusiju o vjerama.

Poslednjeg dana učesnici su radili u grupama na idejama za buduće projekte na osnovu rada organizacija. U ovom dijelu najviše se radilo na povezivanju organizacija, ali i radu na samim projektima( identifikacija problema, implementacija i održivost). Govoreno je i o samom Erasmu+, oblastima djelovanja kao i EVS-u.

Sumiranje utisaka i znanja uslijedilo je kroz ceremoniju dodjele certifikata.

Nakon završenog radnog dana uslijedilo je iznenađenje organizatora koje se ogledalo u degustaciji lokalnih pića i hrane, kao i posjeti umjetnika koji su izvodili tradicionalnu muziku i plesove. Učesnici su naučili nekoliko Poljskih folklornih plesova, a održano je i malo takmičenje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA