Predstavnice m!M-a na obuci “Ujedinjeno protiv nasilja”

NVO Mladi Romi u okviru projekta “Ujedinjeno protiv nasilja nad ženama“ organizovala je trening u periodu od 13. do 15. februara u hotelu Palas u Petrovcu. Obuci o praćenju i izvještavanju o Konvencijama koje se bave zaštitom žena od nasilja prisustvovale su nevladine organizacije koje su članice Koalicije: “Centar za ženska prava“, “Centar za romske inicijative“, “Crnogorski ženski lobi“, Ženska RE mreža “Prva“, “Mladi Romi“ i NVO “Mladiinfo Montenegro“.
Treningu je prisustvovalo 19 učesnica, a trenerice su bile Maja Raičević i Fana Delija.
Učesnice su imale priliku da se bliže upoznaju sa projektom i dobiju važne informacije za žene koje dolaze iz romske zajednice i teme koje se tiču njihovih prava. Tako je bilo riječi o ugovorenim dječijim brakovima, o kojima je govorila Fana Delija. Ona je istakla kako u našoj zemlji zakonodavni okvir nema jasnu definiciju ugovorenog dječijeg braka, te je stoga teško procesuirati takve slučajeve. Istaknuti su i podaci o tome koliko se često dešava manipulacija sa stručnim radnicima Centra za socijalni rad kada je u pitanju ova tema. Siromaštvo i tradicija jesu uzroci ove pojave, ali su u pravcu daljeg osnaživanja žena za rješavanje ovog problema istaknute smjernice za postupanje institucija u slučaju dječijih ugovorenih brakova, koje se pozivaju na postojeći zakon.

Nakon toga je bilo riječi o diskriminaciji žena o kojoj je diskutovano teorijski, a zatim su dati i primjeri diskriminacije žena kroz primjere koje su organizacije zabilježile u svojoj praksi.
Na sesiji Prepoznavanje rodno zasnovanog nasilja trenerica Fana Delija je učesnicima predočila pojmove pola i roda, rodnih stereotipa i kroz praktičnu vježbu u kojoj su učestvovale učesnice govorila o rodnoj nejednakosti. Vježba je imala za cilj da učesnice same uvide razliku između ova dva pojma i uloge u društvu koje preuzimamo na osnovu pripadnosti jednom od njih.

Nakon toga predavanje je nastavila Maja Raičević, koja je govorila o Konvenciji Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, istakavši primjere iz svoje dugogodišnje prakse i rada sa ženama kao žrtvama nasilja. Predstavljen je i Prvi evalucioni izvještaj ekspertskog tijela GREVIO za Crnu Goru, i ključni nalazi i preporuke koje je ova grupa eskperata dostavila našoj zemlji. Takođe je bilo i govorila o Konvenciji Ujedinjenih nacija o zabrani diskriminacije žena (CEDAW), o opštem materijalnom okviru Konvencije, i o vrstama diskriminacije kojima se bavi ova Konvencija.