rezultati istraživanja

Predstavljeni rezultati istraživanja “Analiza Crnogorskih medija – standardi, manipulacija i objektivno izvještavanje“

Predstavljeni su rezultati istraživanja “Analiza Crnogorskih medija – standardi, manipulacija i objektivno izvještavanje“ na konferenciji koja je održana u srijedu 27. novembra na Fakultetu političkih nauka u Podgorici sa početkom u 11 časovva. Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta „Istražuj kao novinar/ka! Otkrij medijsku pismenost!“, koji sprovodi nevladina organizacija „35mm“ u saradnji sa Fakultetom političkih nauka, Sindikatom medija i Mrežom za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije.

Rezultati istraživanja su pokazali da se mediji i dalje bave manipulacijom prilikom objavljivanja tekstova, lažnim vijestima i neutvrđenim informacijama.

„Ovo je projekat koji zaokružuje ovu godinu i kroz njega je prošlo 25 mladih studenata i mladih iz novinarstva i njih pet mladih novinara je uradilo priče koje su udarne u medijima koji se bave novinarstvom što je za jednog studenta dobro”, kazao je osnivač i direktor NVO „35mm“ Darko Ivanović.

On je dodao da je „Sve počelo tako što mentori odnosno profesionalci uzmu određenu grupu studenata i sa njima rade na istraživačkom novinarstvu. Onda su iz sindikata medija prenijeli svoje znanje na aktiviste a što su aktivisti radili, to znanje prenosili na studente. Ovim projerktom smo obuhvatili nekih 50 ljudi koji su aktivni na polju onoga što nazivamo pošast 21. vijeka, a to je „bejknjuz“ i time smo ih uputili kako da prepoznaju lažne viijesti.”

Šef odjeljenja za medije u ambasadi SAD-a u Crnoj Gori, Nikol Galager, kazala je da je ovaj projekat obuhvatio medisku pismenosti i aktivnosti mladih.

„Medijska analiza ima za cilj da pokaže i pomogne medijima u radu. Ambasada je podržala projekat kroz program pomoći profesionalizacije crnogorskih medija u okviru kojeg smo finansirali 11 projekata medija i organizacija civilnog društva u protekle dvije godine i uložili smo ukupno 540.000 dolara samo kroz ovaj program unapređenja profesionalnih standarda”, kazala je Galager.

Ona je kazala da je mehanizam istraživačkog novinarstva projekat koji je sproveden u saradnji sa Javnim servisom RTCG, Centrom za istraživačko novinarstvo, agencijom Mina, televizijom Vijesti, Institutom za medije, Sindikatom medija i da su to samo su neke od institucija sa kojima je uspostavljena saradnja.

predsjednica Sindikata medija Crne Gore, Marijana Camović kazala je da projekat “Analiza Crnogorskih medija – standardi, manipulacija i objektivno izvještavanje“ urađen u saradnji sa NVO „35mm“,   Fakultetom političkih nauka i Mrežom za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije (LUPA).

„Kroz ovaj projekat analizirano je 7.746 tekstova koji su u periodu od 20. januara do 20. aprila 2019. godine objavljeni u dnevnim novinama Dan, Vijesti, Pobjeda i Dnevne novine, i crnogorskoj novinskoj agenciji Mina i Mina biznis. Rubrike koje su praćene su politika, ekonomija i društvo kao glavne karakteristike crnogorskog društva”, kazala je predsjednica Sindikata medija Crne Gore, Marijana Camović.

„Gotovo 70 odsto tekstova objavljeno je uz konsultovanje samo jednog izvora, dok 15 odsto njih sadrži neki oblik manipulacije. To se češće dešava u naslovu nego u tekstu, i često se pribjegava afirmaciji biznisa kroz skriveni marketing”, kazala je Camović.

„Istraživanje je pokazalo da izvori mogu biti: službeni, neslužbeni, primarni, sekundarni i anonimni. Selekcije izvora su: jednostranost, dvostranost, pluralnost i u nekim slučajevima to nije bilo moguće utvrditi. Okvir teksta može biti: pozitivan ili informativan, negativan ili kritički, konfliktan, diskriminirajući, afirmativan, neutralan i ponekad je to teško odrediti. Manipulacije mogu biti u vidu: infotejnmenta, pseudo događaja, storitelinga, medijskog frejminga, advertorialsa i lažnih vijesti”, rekla je Camović.

„Kada govorimo o analizi štampanih medija koja je obuhvatila 5.143 teksta objavljena u rubrikama politika, ekonomija i društvo u dnevnim novinama Vijesti, Dan, Pobjeda i Dnevne novine, kao povod za objavljivanje tekstova uglavnom je služio neki aktuelni događaj i to u 69 odsto slučajeva. Najviše medijski iniciranih tekstova objavljeno je u Danu (osam odsto) i Vijestima (sedam odsto)”, izjavila je Camović.

„Većina tekstova se oslanja na informacije dobijene iz službenih izvora. Primjećeno je nekoliko desetina tekstova koji nijesu imali izvore. Najviše tekstova u kritičkom tonu napiisali su Dan i Vijesti, dok su afirmativne tekstove objavljivali Pobjeda i Dnevne novine”, zaključila je Camović.