Prenos konferencije za novinare u Briselu održan je u EU info centru u Podgorici gdje je predstavljen godišnji izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru, ali i za cijeli region zapadnog Balkana. Razmotreni su glavni uslovi koje države Balkana trebaju da ispune da bi postale član EU.
Federika Mogerini, visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbijednost izjavila je da je posljednjih godina EU značajno investirala u zapadni Balkan. Prema njenim riječima Sjeverna Makedonija i Albanija su napravili veliki pomak i sada je na uniji da uradi svoj dio posla, jer su one sada spremne da počnu pregovore o ulasku u EU. Ona se osvrnula i na Tursku rekavši da njihova vlada tvrdi da je posvećena radu sa EU, ali da se oni zapravo sve više udaljavaju. Mogerini je podsjetila da oni stalno sarađuju sa njima ali na Turskoj je da odluči da li želi da radi na svom evropskom putu ili ipak ne. Takođe je ukazala na to da postoji veliko jedinstvo u regionu jer zemlje koje još nijesu ušle u EU podržavaju jedni druge na tom putu.
“U posljednje tri godine zemlje Balkana koje su se vodile logikom konkurencije i konfrontacije sada se vode logikom međusobne podrške”, dodala je Mogerini.
Mogerini se dotakla odnosa Beograda i Prištine i savjetovala obije strane da se vrate pregovorima da bi došlo do pune normalizacije odnosa. Najbolja opcija za pomirenje prema njenom mišljenju je pravno obavezujući sporazum. Takođe je podsjetila da takse od 100% koje je uvela Priština jasno krše CEFTA sporazum.
Johanes Han, evropski komisionar za regionalnu politiku izjavio je da je Albanija transformisala svoj pravosudni sistem što je veoma bitno zbog korupcije. Što se tiče Sjeverne Makedonije ona je postigla istorijski sporazum sa Grčkom koja ih sada podržava u pregovorim sa NATO-om. Han je rekao da je Makedonija sjajan primjer pomirenja, ali to nije jedina zemlja na Balkanu koja ima konflikt. Političare BiH savjetovao je da rade intenzivnije na formiranju vlade. Prema njegovim riječima u Crnoj Gori i Srbiji ima napretka, ali ima još mnogo toga da se uradi. Srbija bi po njegovom mišljenju trebala da potpiše trajno obavezujući sporazum, a Kosovo da se fokusira na nastavak dijaloga sa Srbijom. Srbija kao i ostale države Balkana trebaju da obrate pažnju na vladavinu prava da bi otvorili nova poglavlja.
“Započinjanje pregovora je dug proces koji traje godinama. Pregovori sa Hrvatskom trajali su 8 godina”, zaključio je Han.
Aivo Orav, šef delegacije EU izjavio je da je izvještaj o Crnoj Gori opširan i sastoji se od 100 strana. Prema njegovim riječima EU želi da Crna Gora što prije postane njen član, ali postoje politički i ekonomski uslovi koji se prije toga moraju ispuniti.