pozitivna psihologija

Pozitivna psihologija doprinosi zdravom i naprednom životu

Pozitivna psihologija je naučno proučavanje zdravog i lijepog života. Cilj pozitivne psihologije je dopunjavanje i proširivanje tradicionalne psihologije usredsređene na problem koji se pojavljuje poslednjih decenija.

Pozitivna psihologija se bavi pozitivnim psihološkim stanjima, pozitivnim psihološkim osobinama (kao što su talenti, interesovanja, snage karaktera), pozitivnim odnosima i pozitivnim institucijama.
Istraživanje je pokazalo da su sredstva psihološkog zdravlja (na primjer, pozitivne emocije, zadovoljstvo životom, optimizam, svrha života, socijalna podrška) potencijalno povezane sa dobrim zdravstvenim mjerama na razne načine. Još uvijek nije poznato da li pozitivne psihološke intervencije poboljšavaju fizičko zdravlje.
Želite li da savladate strategije i alate koji omogućavaju pojedincima i organizacijama da napreduju?
Želite da otkrijete ključne teorije i istraživanja u oblasti pozitivne psihologije kao i mogućnosti primjene?
Želite da primenite ključne koncepte pozitivne psihologije na svoj lični i profesionalni život? Želite li da razumijete naučne osnove pozitivne psihologije?
Postoji mnogo alata i aktivnosti kojima možete da unesete pozitivnu psihologiju u učionicu. Okvir PERMA je sjajno mesto za početak, jer se osvrće na ključne elemente pozitivne psihologije kako je navedeno u nastavku:

Pozitivne emocije: učenici se mogu usredsrediti na stvari zbog kojih se osećaju dobro, poput priznanja za kvalitetan rad ili mogućnosti da pomognu školskom kolegi.

Angažman: studenti se osjećaju zaokupljeni svojim radom, jer smatraju da je izazovan, ali dostižan, a nove ideje istražuje na zanimljive načine.
Odnosi: studenti se osećaju sposobnim da grade povratne veze sa vama i sa drugim studentima putem povratnih informacija i aktivnosti.
Studenti sa sobom u učionicu donose sve životne uspone i padove, a u nekim slučajevima to može dovesti do slabe usredsređenosti. Okruženje za učenje koje koristi pozitivnu psihologiju fokusira se na pružanje šanse svim studentima da izgrade svoju otpornost i nauče da se nose sa izazovnim situacijama i upravljaju njima.
Pozitivna psihologija u učionici takođe može imati praktične koristi. Studenti koji se osećaju podržanima i angažovanijima biće fokusiraniji na času, bolje će se povezati sa svojim nastavnicima i školskim kolegama i postići će bolje akademske rezultate.