Povjerenje građana u izborni proces i dalje nisko

Predstavnici NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovali su konferenciji na temu “Neka slobodni izbori postanu navika – Izgradnja povjerenja u integritet izbornog procesa u Crnoj Gori“ gdje je zaključeno da je izborni proces napredovao od 2000. godine, ali da ipak nije na zavidnom nivou, jer građani nemaju puno povjerenja u njega.

Zlatko Vujović, predsjednik upravnog odbora CEMI-ja podsjetio je da oni prilično dugo nadgledaju izborni proces u Crnoj Gori. Oni daju preporuke da bi izborni proces bio bolji, a prema njegovim riječima ovaj proces jeste bolji od 2000. godine. Prema rezultatima istraživanja 40,3% građana ima povjerenja u izborni proces što je izuzetno malo. Vujović je napomenuo da se zalažu za reformu izbornog sistema i izbornog zakonodavstva i da trebamo imati inkluzivan pristup i izborni sistem u kome će se građani pitati.

Ivan Brajović, predsjednik skupštine Crne Gore izjavio je da je izborni proces nešto čemu svi težimo i da je rad na unarpijeđenju izbornog ambijenta kontinuiran proces.

“Izbori iz oktobra 2016. su imali odziv 75%, što je ogromna izlaznost za evropske uslove, a toga ne bi bilo da građani nemaju povjerenje u izborni proces”, rekao je Brajović.

Brajović je podsjetio da su ti izbori organizovani uz elektronsku identifikaciju birača, što nemamo ni u svim zemljama EU. Napomenuo je i da su dobili i primjedbe i sugestije kako ovaj proces treba unaprijediti, a 2017. su formirali radnu grupu koja je izmijenila neke zakone. Brajović je zaključio konstatacijom da se neučestvovanjem u radu odbora samo odlaže unaprijeđenje izbornog procesa i da stoga nema puno razumijevanja za neučestvovanje opozicije.

Aivo Orav, ambasador EU u Crnoj Gori izjavio je da nedavni izvještaji Evropske komisije za Crnu Goru pokazuju da nivo povjerenja u izborni proces ostaje nizak. Prema njegovim riječima, Izbori kao legalan okvir trebaju biti otkriveni na sveobuhvatan način. U oktobru 2018. parlament je formirao komitet za dalju reformu izbora i ostalih zakonodavstava. Orav je rekao da komitet tek treba da dostavi svoju agendu koja treba da uključi svoju sveobuhvatnu izbornu reformu za parlamentarne izbore koji će se održati za godinu dana.

“Zbog svega navedenog obaveza je svih crnogorskih stranaka da aktivno učestvuju u radu komiteta i da unarpijede izborni okvir”, zaključio je Orav.

Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a podjetio je da je Lekić 2013. godine dobio predsjedničke izbore protiv neustavnog kandidata na ustavan način. Krivokapić je napomenuo da ako vlast tvrdi da se vlast ne može promijeniti u državi onda su izbori obesmišljeni. Tada je, prema njegovim riječima, postojao parlament kao mjesto dijaloga, a danas postoji kao marionetska institucija. Krivokapić je istakao da je korupcija prisutna i u političkom i u ekonomskom sistemu u Crnoj Gori i da je tehnička vlada bila ogroman korak naprijed.

Miodrag Lekić, predsjednik Demosa podsjetio je da se demokratija sastoji u tome kako se vrši vlast, da li je ona odgovorna i da li poštuje zakone. Prema njegovim riječima EU je investirala ekonomska sredstva, ali i svoj kredibilitet, što je bitno kada se govori o izbornoj materiji. Lekić je ukazao na to da Crna Gora ima jedinstvenu istoriju, ali da nema demokratsku istoriju. Lekić se prisjetio i afere „Snimak“ koja je po njemu udruženi postupak krađe izbora.