Predstavnik NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovao je panelu pod nazivom “Izazovi javne potrošnje: Koliko košta zdravlje”, gdje je zaključeno da se u Ministarstvu zdravlja trebaju uložiti značajnija sredstva za povećanje plata zdravstvenim radnicima i na taj način spriječiti odliv stručnog kadra.
Ana Đurnić iz Istituta alternativa izjavila je da je ovaj projekat podržala EU. Oni su vođeni idejom da kontrolom budžeta treba da se bave svi akteri u društvu. Oni su, prema riječima Đurnić, podržali 9 projekata na lokalnom i nacionalnom nivou. Ovi projekti su trajali 6 mjeseci.
Sead Čirgić, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore izjavio je da je fond institucija za ostvarivanje prava svih osiguranika. Čirgić je podsjetio da je 50-ih godina u cijeloj Evropi omogućeno da ljudi dobiju pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu, što je dovelo do veće potrošnje zdravstvenih usluga. Čirgić je rekao da su glavni izazovi u Crnoj Gori porast oboljelih od kancera, dijabetesa i povišen holesterol, a ovi problemi su uglavnom prisutni i u ostatku Evrope. Čirgić je naveo sljedeće modele plaćanja kod bolnica: a) globalni budžet, gdje se predviđaju sredstva za zdravstvenu ustanovu i ovaj metod je po njegovim riječima neefikasan, b) budžetiranje po stavkama kad se unaprijed planiraju sredstva za svaku zdravstvenu ustanovu i sredstva se ne mogu prelivati sa jedne namjene u drugu, stoga je ovaj model takođe neefikasan, c) retrospektivni način plaćanja gdje se svaka ustanova plaća pojedinačno, d) prospektivan način plaćanja, gdje je unaprijed poznata cijena i unaprijed se zna koliko će biti plaćena neka ustanova.
„Postoji i model kapitalizacije, gdje se unaprijed određuju sredstva za osiguranike“, zaključio je Čirgić.