Potrebna veća politička i moralna odgovornost

Predstavnik NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovao je konferenciji na temu “Vrijednosti za budućnost – Imamo li odgovornost u javnom djelovanju”, gdje je zaključeno da Crnoj Gori fale politička i moralna odgovornost, kao i veće poštovanje vladavine prava koje je za sada samo iluzorno.

Predsjednik URA-e Dritan Abazović rekao je da samo slobodan čovjek može biti odgovoran. Prema njegovim riječima ako sagledamo opštu crnogorsku situaciju nedostaju nam moralna i politička odgovornost. Abazović ističe da je bilo dobro što su građani izašli na ulicu poslije afere “Koverat”, ali nije se istrajalo u tome. On se zapitao zašto Migo Stijepović nije podnio ostavku ili da li je uopšte predsjednik Djukanović ikad dao otkaz nekom svom političaru, navodeći primjer Austrije u kojoj tek što se pojavio u javnosti snimak jednog političara koji traži finansijsku pomoć za svoju kampanju odmah je nakon toga podnio ostavku, a čak je pala i cijela vlada iako to niko od nje nije tražio. Abazović je zaključio da u Crnoj Gori ne postoji ni simbolična odgovornost.

Predsjednik građanskog saveza CIVIS, Srđan Pavićević apelovao je na nevladine organizacije da pokušaju da nađu nit zajedničkog druženja jer će se iz toga na kraju iznjedriti neki kvalitet. Pavićević je istakao da bez kulturnih i društvenih vrijednosti nema ni nas.

“U definiciji društvenih vrijednosti to su stavovi i mišljenja koja se kvalifikuju kao poželjna i kvalitetna ili nepoželjna i nekvalitetna”, rekao je Pavićević.

Pavićević je objasnio da su univerzalne vrijednosti nešto što postoji iz domena duhovnog, a da bi kulturne vrijednosti opstale moraju se graditi društvene norme koje su u funkciji očuvanja društvenih vrijednosti. Društvene vrijednosti se pak zloupotrebljavaju i bivaju izmanipulisane. Pavićević je rekao da je nekad slobodan intelektualac bio u obavezi da da svoje mišljenje.

“Jedino mjesto gdje ne postoji negacija autoriteta na kugli zemaljskoj je u Crnoj Gori”, zaključio je Pavićević, aludirajući na studente i profesore koji nijesu organizovali nikakve proteste.

Publicista Balša Brković izjavio je da je Podgorica jedini glavni grad u Evropi gdje se studenti nisu potukli sa policijom što je poražavajuće. Jedna od stvari koju zamjera Brković je to što se neprofesionalno pristupa mnogim stvarima a jedan od primjera je izgradnja modernog, visokog, staklenog solitera koji je ruglo pored Hotela Podgorica koji predstavlja jednu od najboljih arhitektonskih građevina.

Izvršni direktor Media Centra, Goran Đurović izjavio je da države koje su razvijene imaju svoj sistem vrijednosti koji se poštuje, a postoje i manje razvijene države poput naše gdje se ne poštuju vrijednosti. Đurović je naveo primjer Hrvatske u kojoj su pojedini ministri podnijeli ostavku nakon što su mediji otkrili da su imali neku nezakonitu imovinu. Đurović je istakao da kod nas ne postoje ni obrisi onog što se naziva vladavina prava.

“Ovdje vlast stavlja akcenat na antifašizam, što je dobro, ali ta vrijednost neće doprinijeti razvoju crnogorskog društva”, zaključio je Đurović.

Publicista Ranko Vuković objasnio je da je intelektualac čovjek kojeg se lično ne tiču na primjer prava azilanata ali se ipak bori za njihova prava. Prema njegovim riječima naši političari shvataju državu na orijentalan način iako pričaju o demokratiji i idu u Brisel.

Analitičar Dragiša Janjušević objasnio je da je problem u Crnoj Gori kad nemamo strukovna udruženja niti univerzitet i da imamo situaciju da vladajuća partija može poslati poruke koje mogu dovesti do konflikta. Janjušević je zamjerio to što sva inteligencija ćuti kada imamo brutalno kršenje ustava. On je podsjetio da se korupcija može iskorijeniti, navodeći primjer Hong Konga koji je 1980-ih godina bio jedan od najkorumpiranijih gradova na svijetu, a danas korupcije tamo gotovo i da nema.