Potrebna veća institucionalna saradnja za poboljšanje položaja OSI

Predstavnik NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovao je debati Aktivne lokalne samouprave u zaštiti od diskriminacije OSI, na kojoj je zaključeno da je u proteklih nekoliko godina učinjen pomak u unaprijeđenju prava OSI, ali i dalje ima da se uradi još puno toga.

Milenko Vojičić, koordinator projekta izjavio je da je rezultat projekta funkcionalna mreža osoba sa invaliditetom koja okuplja nacionalne organizacije i četiri lokalne. Aktivnost projekta je nadziranje sprovođenja aktivnosti za sprječavanje diskriminacije osoba sa invaliditetom.

„Da bi čovjek imao normalan život treba da iskoristi sve domaće i nacionalne alate za ostvarivanje ljudskih prava“, zaključio je Vojičić.

Ivan Terzić, sekretar Sekretarijata za socijalno staranje izjavio je da je bitna institucionalna saradnja jer samo zajedničkim djelovanjem možemo biti jedni drugima podrška i možemo ostvariti ciljeve. Terzić je rekao da kao Glavni grad partneri su projekta „Prevoz od vrata do vrata“. Jedna od najvažnijih aktivnosti koje su preduzeli su: pilot projekat personalne asistencije za osobe sa invaliditetom sa 20.000 eura finansijske pomoći. Pokrenut je takođe i socijalni servis „Mobilni timovi“ za koji je konkretno u 2019. godini predviđeno 25.000 eura. Planirano je da ovim servisom u 2019. godini bude obuhvaćeno oko 100 osoba sa invaliditetom. Osnovna ideja je bila da kroz ovaj projekat dođu do OSI koji nijesu članovi nijedne nevladine organizacije, nijesu društveno aktivni i samim tim nijesu dovoljno informisani o mogućnostima, pravima i uslugama koje su u ovom momentu institucionalno dostupne. Osnovan je i prvi dnevni centar za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju u šta je uloženo oko 280.000 eura, a glavni grad godišnje izdvaja oko 200.000 eura. U posljednjih nekoliko godina je preuređeno i prilagođeno oko 500 prilaza i prelaza.

„Za 2019. predviđeno je usvajanje plana socijalne inkluzije OSI, LGBT osoba, Roma, Egipćana i ostalih ugroženih grupa“, zaključio je Terzić.

Goran Macanović, izvršni direktor Saveza slijepih Crne Gore rekao je da je imperativ sprovesti akcije za sprječavanje diskriminacije osoba sa invaliditetom.

„Jedan od osnovnih principa koje svako društvo treba da obezbijedi su osnovni uslovi za život i pristupačno okruženje kako bi mogli ravnopravno i nesmetano ostvarivati svoja osnovna ljudska prava“, istakao je Macanović.

On je podsjetio da treba razmišljati na koji način možemo da doprinesemo da bi OSI imali normalan život. Prema njegovim riječima osobama sa invaliditetom treba društvo koje bi im omogućilo da vode samostalan život. Macanović je zaključio da sve aktivnosti treba sprovoditi sistematski i planski i da je važno da glavni grad bude primjer ostalim opštinama.