mladiinfomne

Pitanje stanovanja i dalje najznačajnije za RE populaciju 

Na seminaru “Inkluzivno društvo: Unaprijeđenje socio-ekonomskog položaja Roma i Egipćana u Crnoj Gori” koji je organizovala delegacija EU u Crnoj Gori, sastali su se predstavnici vlasti i šire romske koalicije koje sačinjava preko 13 organizacija. Ovaj seminar održan je u srijedu ,13. juna u hotelu Centre Ville, a podršku oko radnih grupa pružili su iz Organizacije civilnog društva “Mladi Romi”.

U uvodnom dijelu prisutnima su se obratili Zoran Pažin, potpredsjednik Vlade, Katarina Mathernova, zamjenica generalnog direktora za proširenje u evropskoj komisiji i Samir Jaha, Organizacija civilnog društva “Mladi Romi”.
U svom obraćanju potpredsjednik Vlade, Zoran Pažin istakao je da je Vlada Crne Gore spremna da uloži dodatne napore u cilju poboljšanja položaja Roma i Egipćana posebno u oblasti socijalne zaštite, zdravstva i obrazovanja.

„Danas sam ovdje da pošaljem jasnu poruku posvećenosti Vlade Crne Gore i opredijeljenosti da nastavi da posvećuje svoje vrijeme, kapacitete i znanje poboljšanju položaja i inkluzije pripadnika Romske i Egipćanske zajednice u sve strukture i društvene tokove Crne Gore“, istakao je on.

On je dodao da očekuje da će ovaj seminar doprinijeti pronalaženju određenih rješenja za dalje sprovođenje strategije za implementaciju RE populacije 2016-2020 godine.

„Kada posmatramo broj prema poslednjem popisu, preko 8000 lica se izjasnilo da pripada romskoj ili egipćanskoj zajednici“, rekao je Pažin.

Dosadašnje aktivnosti rezultirale su vidljivim i značajnim napredkom ali nikako nisu zadovoljni postojećim stanjem.

„Ne možemo određene nedostatke u procesu inkluzije pripisivati običajnom pravu, koje je i dalje prisutno. Tradiciju treba poštovati ali ona treba biti usklađena sa ukupnim pravnim sistemom Crne Gore“, naglasio je Pažin.

Zamjenica generalnog direktora za proširenje u evropskoj komisiji, Katarina Mathernova pozdravila je odlučnost Vlade da uloži dodatne napore ka većem stepenu integracije romske i egipćanske zajednice u crnogorsko društvo.

„Evropska unija je spremna da nastavi da podržava reformske procese u Crnoj Gori u cilju usvajanja najviših evropskih standarda u oblasti zaštite i afirmacije prava marginalizovnih društvenih grupa”, dodala je ona.

Ispred Organizacije civilnog društva “Mladi Romi” prisutnima se obratio Samir Jaha koji je istakao da Evropska unija i država Crna Gora romsko pitanje postavljaju kao jedno od prioriteta u svojim agendama, što pokazuje prisustvo visokih zvaničnika evropske komisije i predstavnika države Crne Gore na današnjem seminaru.

„Ono što predstavlja ključni problem i gdje nam je svakako potrebna pomoć Evropske Unije jeste problem stanovanja. Bez EU Crna Gora ne može da riješti ovaj problem jer iziskuje velika finansijska sredstva“, istakao je Jaha.

Na području primorja prema njihovim istraživanjima trenuto je oko 170 romskih porodica koje su u riziku od iseljenja. I zbog toga smatraju da je ovo pitanje koje treba hitno da bude targetirano i tretirano.
Na seminaru predstavljen je i izvještaj UN-a sa podacima o položaju Roma u Crnoj Gori kroz više oblasti i to: demografija, marginalizacija Roma, obrazovanje, zapošljavanje, zdravstvo, stanovanje, posjedovanje ličnih dokumenata.
O ovim stavkama i rezultatima koji su predstavljeni diskutovalo se u radnim grupama na ovom seminaru
Sve prisutne na samom ulazu dočekao je improvizovani prodajni prostor članica organizacije “Dora” koje su predstavile svoje ručne radove. Ova organizacija podržana je od strane Njemačke organizacije HELP za projekat zapošljavanje romkinja koje su trajno nezapošljene.