OSI

Ojačati pristup pravdi za OSI

Crnogorsko sudstvo ne poznaje barijere u komunikaciji sa osobama sa invaliditetom (OSI) i preduzeće sve što je u njegovoj moći kako bi toj populaciji pristup pravdi bio ojačan, poručila je predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica.

Predsjednik skupštine UMHCG Milenko Vojičić izjavio je da je pravni subjektivitet OSI nesiguran te OSI ne mogu biti stranka ni u jednom poslu. Prema njegovim riječima OSI koji imaju radnu sposobnost nailaze na razne barijere, ne mogu doći do informacija niti uputiti žalbu na Brajevom pismu.

“Zakon o sudovima ne definiše posebne zakone niti mjere za OSI. Na ove probleme ukazao je Komitet UN-a 2017”, istakao je Vojičić.

U postupcima u kojima OSI imaju prava nailaze na pravne procedure koje mogu trajati po nekoliko godina. Mnoge OSI nijesu upućene u postupke za zaštitu i ostvarivanje prava. Neophodna je, prema njegovim riječima, obuka zaposlenih u institucijama za jačanje pravde.

Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica izjavila je da Vrhovni sud ostaje otvoren za ostvarivanje svih postavljenih ciljeva. Medenica je navela da se pravo na pristup pravdi ne svodi samo na puki fizički pristup zgradama, a ovaj projekat je osnažio saradnju sa OSI.

“OSI mogu učiniti velika djela u našem društvu, a još bih iskoristila bih priliku da čestitam Filipu Radoviću za srebrnu medalju na paraolimpijadi”, zaključila je Medenica.

Generalni direktor za građansko zakonodavstvo i nadzor MPA Ibrahim Smailović rekao je da je njegova instutucija podržala projekat “Korak bliže pravdi”. On je podsjetio da je Ministarstvo pravde je 2018. sa nevladinim organizacijama zaključilo ugovore za finansiranje 28 projekata iz oblasti unaprjeđenja i jačanja vladavine prava i promovisanja ljudskih i manjinskih prava. Pravo na pristup pravdi kao jedno od najvažnijih ljudskih prava temelji se na pravu svih građana koje je garantovano mnogim međunarodnim dokumentima kao što su univerzalna deklaracija o ljudskim pravima, međunarodni fakt o građanskim i političkim pravima, Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, Povelja o temeljnim pravima EU. Realizacijom ovog projekta unaprijeđena je komunikacija prije svega institucija i OSI dok je u značajnoj mjeri isti doprinio povećanju informisanosti kao i razumijevanju.

“Svakoj osobi treba obezbijediti prava. Crna Gora je preuzela brojne aktivnosti u ostvarivanju punih prava OSI”, zaključio je Smailović.