Crnogorska panevropska unija (CPEU) u saradnji sa EU info centrom (EUIC) organizovala je petu debatu u ciklusu razgovora sa ambasadorima na temu predstojećeg predsjedavanja Austrije Savjetom EU.
Od nedjelje 1. jula, već treći put, Austrija će predsjedavati Savjetom Evropske unije.
Debata „Prioriteti predstojećeg predsjedavanja Austrije Savjetom EU od jula 2018: perspektive politike proširenja i EU poslovi“ održana je u utorak 26. juna 2018. godine u prostoriji EU info centra. Na debati je govorila ambasadorka Austrije u Crnoj Gori Ana Janković i prof. Gordana Đurović (CPEU).
U okviru panel diskusije ambasadorka Austrije u Crnoj Gori Ana Janković govorila je o prioritetima austrijskog predsjedavanja.
„Uloga Austrije je neka vrsta novog brokera, jer ovo predsjedavanje može samo da napreduje ukoliko može da računa na jedinstvenost unutar EU i njenih država članica. Shodno tome mi ćemo naglasiti taj aspekt i on je veoma važan“,’kazala je ambasadorka Janković.
Ona je dodala da će se u drugoj polovini 2018. godine održati 13 neformalnih minstarskih sastanaka i neformalnih samita, što je za tako malu zemlju dosta veliki izazov.
„EU ima dva glavna izazova tokom našeg predsjedavanja. S jedne strane to je Bregzit, pregovori oko Bregzita, odnosno izlaska Velike Britanije iz EU, i onda pregovori vezani za višegodišnji finansijski okvir“, saopštila je ambasadorka Ana Janković.
Ona je naglasila da je moto austrijskog predsjedavanja „Evropa koja štiti“. Tako će i prioriteti predsjedavanja biti zaštita u oblasti: migracije, digitalizacije, konkurentnost i stabilnost u okruženju.
Posljedica velike migrantske krize je pokazala značaj zajedničkog pristupa, u borbi protiv ilegalnih migracija i obezbjeđenja mogućnosti EU da djeluje. Tako da u centru napora ovih aktivnosti je reforma zajedničkog sistema azila, koje je već počelo prije nekoliko dana jačanje evropskih granica i jačanje FRONTEKSA, odnosno evropske agencije za granice. I u toj oblasti se mora blisko sarađivati sa zemljama u tom regionu, neki su od zaključaka ambasadorke.
„Crna Gora traži status, jedan ugovor sa FRONTEKSOM, to je jedna vrsta posebnog dogovora, koja je zaključena između FRONTEKSA i trećih zemalja kako bi oni dobili fronteksove timove i kako bi imali izvršnu vlast. To je važan element saradnje sa trećim zemljama koji će pružiti pomoć onima kojima je potrebna zaštita na licu mjesta kako bi obezbijedili efektivne politike vraćanja tih lica i ovo će biti na našoj IG agendi na jednom neformalnom samitu, koji će se održati u Salcburgu, 20. septembra“, dodala je ambasadorka Austrije u Crnoj Gori.
Pored borbe protiv ilegalnih migracija, jedan od prioriteta biće i obezbjeđivanje prosperiteta i konkurentnosti kroz digitalizaciju.
„EU je veoma značajna na unutrašnjem tržištu, evropski udio globalnog BDP-a i ekonomske moći je u padu, tako da bi zadržala snažnu ekonomsku poziciju, konkurentnost održivosti evropske ekonomije mora da se unaprijedi. Izazovi ove oblasti su završetak digitalnog jedinstvenog tržišta, modernizacija državne uprave i druge industrijske politike. Kada je u pitanju digitalna ekonomija, neophodan je regulatorni okvir, nacionali budžeti mora da budu zaštićeni od izbjegavanja plaćanja poreza i mora da se garantuju fer odnosi prema svim preduzećima i zato predsjedavanje Austrije će nastaviti rad EU kada je u pitanju oporezivanje digitalne ekonomije kako bi se obezbijedilo da se profit oporezuje u zemlji gdje se taj profit i stiče“, saopštila je ambasadorka Janković.
Treća oblast je stabilnost u evropskoj okolini, uključujući i Balkan.
„Ovdje se vraćamo na moto „Evropa koja štiti“ i kako je to povezano. EU nudi građanima stabilnost, mir i bezbjednost i to je moguće samo u stabilnom okruženju. Unaprijeđenje dobrih odnosa između EU i država u okruženju će biti glavni cilj našeg predsjedavanja, u tom kontekstu Astrija je posvećena pružanju podrške naporima takozvanoj Zapadnobalkanskoj šestorki i mi smatramo da je Crna Gora predvodnik, da ona vodi ovim aktivnostima“, istakla je ambasadorka.
Na kraju predavanja ambasadorka Ana Janković naglasila je da su Jugoistočne evropske zemlje veoma važne kada su u pitanju ekonomske politike i taj region je dio Evrope i da su takođe povezane zajedničkim istorijskim i kulturološkim nasljeđem, tako da evropska perspektiva za Crnu Goru i drugih pet Zapadnoevropskih zemalja je ponovo potvrđena u Strategiji proširenja komisije u februaru ove godine i u izvještaju o zemlji za Crnu Goru od 17. aprila.
Kada su u pitanju izvještaji, predsjedavanje Austrije će nastaviti da traži konkretnu evropsku perspektivu za sve zemlje Zapadnog Balkana i rad na ostvarenju mjerljivih rezultata.