Ministarstvo ekonomije Crne Gore u saradnji sa Evropskom mrežom preduzetništva u Crnoj Gori, a u okviru projekta Scale-up organizovalo je radionicu pod nazivom Preduzetništo i inovacije za rast Scale-up.
Radionica je održana danas u prostorijama EU Info centra, a otvorio je generalni direktor Direktorata za investicije Radosav Babić sa pričom o podršci razvoju preduzetništva koju pruža nedavno osnovani Direktorat za investicije, razvoj MSP i upravljanje EU fondovima sa svojim direkcijama.
“U proteklom period sa ministarkom Dragicom Sekulić obišli smo više od osam crnogorskih opština u kojima smo obavili intenzivnu komunikaciju sa privrednicima i uvidjeli značaj I korisnost Direktorata i direkcija koji se bavi isključivo komunikacijom sa biznis zajednicom. Jedna direkcija je namijenjena razvoju malih I srednjih preduzeća, druga se bavi dostupnim sponzorima, bilateralnom saradnjom i donacijama; zatim tu je direkcija za investicije, programiranje I implementaciju IPA fondova. Svaka od njih ostavlja pozitivne utiske kod privrednika, pa je naš cilj u narednom period raditi na produbljivanju ideje kroz IPA fondove i ojačati ovaj jednošalterski pristup”, saopštio je Babić.
Babić je naveo da je prošle godine bilo dostupno devet programa podrške razvoju biznisa, a od ove godine sprovodiće se i deseti pod nazivom “Kulturno-domaće”, a cilj je da se kroz njega ojača ekonomski patriotizam.
“Građanima moramo probuditi svijest o tome koliko je bitna odluka o tome da se kupi crnogorski proizvod kada uđu u market, jer tako našoj državi ostaje 85 odsto u budžetu od utrošenih sredstava”. Dakle, jedan cilj je podizati svijest o značaju domaćih proizvoda, a sa druge strane omogućiti bolje pozicioniranje proizvoda kad su u pitanju veliki i mali trgovački lanci”, smatra Babić.
Kako navodi planirana je i treća faza projekta koja će se odnositi i na edukaciji proizvođača u odnosu na to koje su stvarne potrebe proizvođača, a za sva preduzeća u okviru biznis zone biće obezbijeđene povlastice I vidno oslobađanje od doprinosa i poreza.
Babić je govorio i o Javnom pozivu za klastere 2018. godine ističući da se samo udruženim snagama mogu ostvariti zamišljeni ciljevi.
“Cilj ovog programa je povisiti svijest o značaju udruživanja. Svi klasteri što prođu potrebne uslove, dobiće podršku od 15.000 eura,a manje razvijene jedinice 65 odsto sredstava plus konsultantsku podršku preko organizacije UN za razvoj i pomoć kada je u pitanju biznis plan što je uslov za prijem na ovaj program. Pored gore navedenog, imate I program monitoring koji dodjeljuje mentora kao pomoć u poslovanju koji boravi sa vama i pomaže vam do 50 sati ukupno”, pojasnio je Babić.
Na radionici je predstavljen program za razmjene mladih preduzetnika u okviru Erasmus+, a o tome je govorio Vladimir Nikić iz Poslovnog inkubatora (Srbija), koji je podjelio iskustva svojih klijenata.
“Projekat Erasmus za mlade preduzetnike je namjenjen mladim preduzetnicima koji posjeduju svoje preduzeće ne duže od tri godine I šansa im je za odlazak na praksu i obuku u neku od renomiranih, svjetskih kompanija. Mladi preduzetnik može ići na razmjenu u odabranu zemlju preko posredničke organizacije Asocijacije za demokratski prosperitet, ali i sam biti domaćin. EK daje zeleno svijetlo za finansiranje ovih razmijena koje traju do šet mjeseci. Benefiti su i za mladog preduzetnika i domaćina koji može od njega saznati sve o crnogorskom tržištu, konkurentnosti, zakonima o tržištu. Cilj je da mladi čovjek stekne nova znanja i vještine za razvoj svog biznisa”, naglasio je Nikić.
Nikić uočava da Brisel nastoji povezati Evropsku mrežu za preduzetništvu čiji je cilj poslovno povezivanje sa Erasmus programom koji može rezultirati poslovnim povezivanje, ali mu to nije primarni cilj i napraviti od toga integrisanu cjelinu što će se najvjerovatnije dogoditi do 2020. godine, jer su oba programa fenomenalna i izuzetno korisna.
Prisutni su imali I priliku da se upoznaju sa Horizonom 2020 i SME instrumentom koje su predstavili Eleonora Sergejević i Ivan Hristić. Kako govore program EU Horizon 20-20 namijenjen je za riješavanje društvenih izazova.
“Ovaj program namijenjen je povećanju radnih mjesta, produkativnosti rada, povećanju konkurentnosti industrije, sa posebnim naglaskom na sektor za mala i srednja preduzeća, a širi pristup podrazumjeva pomoć u čitavom ciklusu koji se kreće od ideje, izvodljivosti, faze istraživanja i testiranja do komercijalizacije i izlaska na tržište”, završio je Hristić sa ovom detaljnom prezentacijom.