Održana radionica „Mladi i socijalno preduzetništvo“

NVO Mladiinfo Montenegro održala je događaj o socijalnom preduzetništvu pod nazivom „Mladi i socijalno preduzetništvo“, u okviru projekta Less Opportunities + Media Tools = Better Opportunities”. Projekat je finansiran preko Erasmus+ programa, dok je obuka upriličena u prostorijama M-tel Digitalne fabrike, 15. septembra 2018. godine.

Ovom događaju prisustvovali su mladi ljudi zainteresovani za oblast preduzetništva. Radionicu je otvorila Elma Selmanović iz NVO Mladiinfo Montenegro, a nakon nje prisutnima su se obratili Ana Šebek iz Ministarstva ekonomije, Dragana Crvenica, direktorica službe za komunikacije u Erste banci i Damir Šukurica, učesnik na projektu LOMTBO.

Na otvaranju radionice bilo je riječi o NVO Mladiinfo Montenegro, značaju socijalnog preduzetništva u modernom društvu, kao i neophodnosti postojanja društveno odgovornih kompanija u Crnoj Gori.

Socijalno preduzetništvo kao pojam relativno je nov u Crnoj Gori i u zakonu je još neadekvatno definisan. Ova obuka bila je dobra prilika da se prisutni upoznaju sa osnovama preduzetništva. Kroz prezentaciju učesnici su se upoznali sa načinima za pribavljanje finansija za pokretanje biznisa, što je najbitnije upoznali su se sa pojmom socijalnog preduzetništva i društveno odgovornih kompanija, marketing promocijama, kao i načinima registrovanja željenog preduzeća.
Kroz razgovor i diskusiju prisutni su shvatili koliko je zapravo važno posmatrati svijet oko sebe, jer je to najbolji način za dobijanje ideja koje su jedan od osnova svakog biznisa.

O Erasmus+programu i prilikama za mlade koje oni nude govorio je Damir Šukurica, jedan od učesnika u program LOMTBO. On je između ostalog predstavio i sam LOMTBO projekat, kao i Booklet.

O programu podrške socijalnim preduzetnicima, nagradi za društvene promjene govorila je Dragana Crvenica, direktorica službe za komunikacije u Erste banci. Ona je kroz razgovor sa prisutnima istakla važnost ove vrste podrške kao i pružila uvid u sam proces prijave i odabira ideja. Prisutne je uputila i koju vrstu podrške zapravo pruža Erste banka u ovakvim inicijativama.
“Mi smo prije dvije godine pokrenuli nagradu za Društvene promjene u Crnoj Gori. Ovaj program ima za cilj podršku osnivanju novih društvenih biznisa. Ova vrsta biznisa mora da ispuni nepodmirenu potrebu društva. Prosto biznis sa dušom”, rekla je Crvenica.

Nakon nje, Ana Šebek iz Ministarstva ekonomije je sa učesnicima podijelila konkretne savjete za registrovanje preduzeća, kao i informisala prisutne o institucijama kojima se mogu i trebaju obratiti. Takođe je govorila i o klasterima i istakla zadovoljstvo što se mladi interesuju za ove oblasti. Dodala je i da u Crnoj Gori trenutno nije najpovoljnija klima za razvijanje socijalnih preduzeća, ali da bi to trebalo brzo da se mijenja i da mladi jesu ti koji treba o ovoj vrsti preduzeća da razmišljaju i imaju razvijeno znanje i svijest.

“Strategija razvoja NVO, koje je donijelo Ministarstvo javne uprave i Strategija razvoja malih, mikromalih i srednjih preduzeća koje je donijelo Ministarstvo ekonomije tretiraju socijalno preduzetništvo kao posebnu kategoriju. U Crnoj Gori postoji 16 NVO koje posluju kao neka forma socijalnog preduzeća, ali oni su ipak NVO”, napomenula je Šebek.

Ono što se pronalazi kao snaga i poželjnost socijalnog preduzetništva jeste rješavanje određenih socijalnih, ekonomskih, zdravstvenih i obrazovnih problema u zajednici kroz spajanje zarade i filantropije.