Oko 500 učenika osnovne škole „Branko Božović“ naučilo je kako se ponašati u slučaju prirodnih katastrofa, tokom pokazne vježbe – simulacije zemljotresa i evakuacije, koju je realizovala Direkcija za civilnu zaštitu i humanitarnu pomoć Direktorata za vanredne situacije u MUP-u Crne Gore.
Ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić kazao je da vježba poruka drugim rukovodiocima škola, javnih ustanova, privrednih društava, da izrade planove zaštite i spašavanja u slučaju prirodnih i tehničko-tehnoloških nesreća, jer je Crna Gora područje sa potencijalnim rizikom od zemljotresa.
“Moramo znati kako postupiti u slučaju zemljotresa, jer to može pomoći da se smanji broj žrtava. U tom pogledu smo i danas organizovali ovu vježbu vrlo profesionalno, pa su sada jasno vidljive procedure postupanja djece i zaposlenih u školi i svih učesnika u sistemu” – poručio je Nuhodžić.
Ministarka bez portfelja i predsjednica Komisije za procjenu šteta Marija Vučinović rekla je da je aktivnost dio Nacionalne strategije za smanjenje rizika od katastrofa, koja podrazumjeva i edukaciju najmlađih, ali i svih građana u cilju prevencije i zaštite od potencijalnih katastrofa.
-U saradnji sa UNICEF-om, GIZ-om i OEBS-om realizovali smo projekte koji se upravo fokusiraju na osnovce, djecu u vrtićima, ali i izradili planove zaštite i spašavanja i realizovali u praksi vježbe u Centrima za osobe sa invaliditetom. Ovakve i slične aktivnosti Vlade i njenih partnera biće i dalje u fokusu – kazala je ministarka.
Generalna direktorica Direktorata za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanje i vaspitanje, Arijana Nikolić – Vučinić kazala je da je u okviru među-predmetnog programa u oblasti smanjenja rizika od katastrofa u saradnji sa kancelarijom UNICEF-a obučeno oko 200 nastavnika za dalju edukaciju učenika na temu smanjenja rizika od katastrofa.
-Zahvaljujući nadležnim, na ovaj način, kroz praksu, je omogućeno kontinuirana i kvalitetna edukacije djece i nastavnog kadra u cilju prevencije i zaštite od katastrofa. Ovakav vid kampanje i pratećih aktivnosti su najbolji model u podizanju svijesti iz ove oblasti – kazala je Nikolić-Vučinić.
Povodom godišnjice obilježavanja zemljotresa 1979. godine Ministarstvo održivog razvoja i turizma organizovalo distribuciju informativnog materijala djeci na temu smanjenja rizika od katastrofa.
Planirano je da se iste pokazne vježbe organizuju u svim osnovnim školama u Crnoj Gori. Aktivnost je održana u okviru projekta „Dani smanjena rizika od karastrofa 2019, Budi odgvoran – smanji rizik“ uz podršku pripadnici Službe zaštite i spašavanja, Hitne pomoći i jedinice Direktorata za vanredne situacije
Djeca odgovorno pristupila zadatku
Učenici od prvog do devetog odgovorno su pristupili zadatku, koji je kako su nam kazali bio veoma uzbudljiv. Djecu su u proces evakuacije uputili nastavnici, prethodno obučeni na osnovu plana zaštite od zemljotresa za osnovnu školu „Branko Božović“.
-Bilo je super, a najviše mi se sviđelo ono kad smo preživljavali od zemljotresa – bili smo ispod klupe i kao čekali da prođe. Osjetila sam prije pravi zemljotres, bilo je strašno, ali se nijesam prepala – rekla je Anđela Obradović učenica prvog razreda.
Za učenike devetog razreda ovo je već drugi put da učestvuju u istoj vježbi.
-Nije isto kao kada se katastrofa dešava. Vježba je bila korisna, ali neprikladna za učenike starijih razreda jer većina ne može da stane ispod klupe. Ipak, svi smo tome ozbiljno pristupili – rekao je Matija Bulatović, koji je već učestvovao u toj aktivnosti krajem 2014. godine.