madiinfomne

Održana konferencija zajedničkog programa Savjeta Evrope i EU

Konferencija ROMACTED pod nazivom “Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanja romske zajednice na lokalnom nivou” održana je 17.07.2018. u hotelu Centre Ville u Podgorici. Otvorili su je generalni direktor Direktorata za unaprijeđenje i zaštitu prava nacionalnih manjina Leon Đokaj, šef Sektora za saradnju u delegaciji EU u Crnoj Gori Hermann Spitz i menadžer ROMACTED programa Savjeta Evrope Markos Andrade.

Na početku konferencije obratila se Angela Longo, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici i istakla da se radi o novom regionalnom projketu, koji se realizuje u saradnji sa EU i Savjetom Evrope a čiji je cilj da se promoviše bolja saradnja u zaštiti ljudskih prava i zaštita ranjivih grupa kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou.

Leon Đokaj, generalni direktor Direktorata za unapređenje i zaštitu prava nacionalnih manjina, Ministarstva za ljudska i manjinska prava kazao je da Crna Gora kao građanska, multietnička, religijska i multikulturalna država radi na integraciji i očuvanju posebnosti manjinskih naroda.

„Crna Gora je itekako zainteresovana za dobrobit svojih građana, a posebno Roma i Egipćana. Odnos pema romskoj i egipćanskoj populaciji svakim danom se mijenja u pozitivnom smislu, rezultati ukazuju da u pitanjima od značaja, potrebama Roma i Egipćana u Crnoj Gori se kontinuirano radi na njihovom punom uključivanju u životne tokove na svim pravima i obavezama koje to podrazumijevaju“, istakao je Đokaj.

Đokaj je dodao da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava u svom punom kapacitetu podržava ROMACTED program upravljanja i osnaživanja romske zajednice na lokalnom nivou, jer će njegovom realizacijom doći do opipljivih pomaka na terenu koje će osjetiti stanovištvo u svim lokalnim samoupravama.

„Nijedna politika ne može biti uspješna ukoliko se ista kvalitetno ne sprovodi i na lokalnom nivou. Zadatak opština koje učestvuju u ovom programu (Bar, Berane, Bijelo Polje, Nikšić, Podgorica, Herceg Novi, Tivat, Ulcinj) jeste da budu dobar primjer ostalnim opštinama, da pokažu da Romi i Egipćani to mogu, kada im se stvaraju jednake polazne osnove, to podrazumijeva jednake šanse u obrazovanju, stanovanju, zapošljavanju, kulturnim i drugim pravima kao i ostalim građanima“, kazao je Đokaj.

Šef Sektora za saradnju, Delegacije EU u Crnoj Gori, Hermann Spitz je istakao da se ovaj projekat implementira kroz 36 mjeseci od strane Savjeta Evrope i EU i cilj mu je promocija dobrog upravljanja i unaprjeđivanje položaja Roma na lokalnom nivou.

Osvrćući se na izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru za 2018. godinu egipćanska i romska populacija ostaju najranjivija i najviše diskriminisana zajednica. On smatra da će ovaj projekat itekako biti koristan za osnaživanje romske populacije u Crnoj Gori. Spitz je na kraju svog izlaganja najavio prvu nacionalnu radionicu sa predstavnicima iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava i romskih organizacija i samih roma, namijenjene njihovom osnaživanju.

Marcos Andrade, menadžer ROMACTED programa Savjeta Evrope, tim za Rome i Putnike, kazao je da je programom namijenjeno 3 miliona cijelom regionu, ne samo Crnoj Gori. Radi se o programu koji se ne svodi toliko na finansiranje koliko na metodologiju koja će da unese aspekt dobrog upravljanja i učešća romskih zajednica i dijalog u radu lokalnih uprava.

On se takođe osvrnuo na metodologiju naglašavajući da je ona nasljeđe iz dva prethodna zajednička programa na kojima je rađeno sa Savjetom Evrope, koje su iskoristili za sticanje znanja iskustva i na osnovu kojih je osmišljena jedinstvena metodologija za prisutne opštine.

,,Savjet Evrope iduće godine slavi 50 godina rada sa romima i putnicima. Generalni sekretar 2011. je definisao jedan važan prioritet za Savjet Evrope kako bi definisao ovu oblast a od iste godine obavezali smo se da sarađujemo sa EU i nacionanim vladama i da pokušamo da sačinimo preporuke ali i obezbijedimo tehničku ekspertizu, tehničku stručnost koja može pomoći za realizaciju tih preporuka”, dodao je Andrade.