Konferencija za medije pod nazivom “Šta politika i društvo mogu da urade za mlade u Crnoj Gori“ održana je u hotelu Podgorica u kome je bilo riječi o učešću mladih u politici, donošenju odluka, kao i o raznim drugim volonterskim zanimanjima.
Maks Brandle, direktor fondacije Friedrich Ebert izjavio je za medije da oni sarađuju sa Centrom za obrazovanje i da su posvećeni demokratiji. Po njegovom mišljenju ključne su tri tačke ovog projekta. Prva je demokratizacija. Mladi su opredijeljeni za demokratiju i evropske vrijednosti, ali korupcija i nepotizam i dalje vladaju u crnogorskom društvu i zbog toga su mladi uglavnom spremni da se prilagode takvom sistemu, što je prema mišljenju Brandlea poražavajuće. Druga tačka je aktivizacija. Mladi su nedovoljno aktivni politički i društveno i trebaju više da se angažuju. Treća tačka je pažnja.
“Mladi osjećaju da nisu bitna ciljna grupa za političare i osjećaju da se malo pažnje posvećuje njihovim zahtjevima“, zaključio je Maks Brandle.
Daliborka Uljarević iz Centra za građansko obrazovanje tvrdi da mladi nijesu dovoljno u fokusu donošenja suštinskih odluka. Navela je da pored Albanije, Crna Gora je jedna od rijetkih država koja se suočava sa velikim problemom odliva mozgova, jer mladi jednostavno ne vide Crnu Goru kao državu u kojoj bi oni radili. Prema istraživanju samo 15% građana ne želi da napusti Crnu Goru. Najviše visokoobrazovani žele da napuste državu i ostvare karijeru u inostranstvu.
Petar Đukanović iz CGO-a izjavio je da je trenutno 37% mladih u Crnoj Gori na nekom od nivoa univerztetskog obrazovanja, od toga 28% na osnovnim i 8% na master ili doktorskim studijama. Prema istraživanju mladi smatraju da obrazovni sistem nije dovoljno usklađen sa potražnjom na savremenom tržištu. Takođe, više od 1/3 mladih nije zaposleno, a većina radi po ugovoru na određeno vrijeme. Ukupno 75% mladih ističe da se najviše boje da ne mogu da nađu posao, a najveći procenat mladih koji su zaposleni ne rade u profesiji za koju su se obrazovali (66%).
„Najveći broj mladih radi u privatnom sektoru (67%), a 19% radi u javnom sektoru koji rađe biraju i to zbog boljih uslova rada“, obrazložio je Đukanović.
Nenad Koprivica iz Ministarstva sporta i mladih rekao je da su osnovali prvi Omladinski centar u Podgorici gdje se godišnje organizuje preko 2000 aktivnosti. On je takođe najavio da će u svim opštinama postojati omladinski klubovi. Godine 2017. bilo je 37 projekata, a naredne 2018. čak 3 puta više na šta je utrošeno preko pola miliona eura.
Andrea Mićanović iz Unije srednjoškolaca i omladinskog centra istakla je da je povjerenje ključno kod mladih jer oni ga nemaju kada je u pitanju cijelo društvo generalno i tu se misli uglavnom na političke partije i NVO. Uzrok tome je njihov osjećaj da se njihovo mišljenje neće uvažiti. Takođe ona je rekla da političari i društvo mogu da podrže mlade bez obzira na njihove godine.
Mina Međedović iz Crnogorske panevropske unije istakla je da nastavni program treba promijeniti kako bi se mladim ljudima pokazali svi benefiti koje donosi volontiranje i učešće u političkim partijama. Ona se osvrnula i na medije jer oni slabo ispraćaju aktivnosti kojima se mladi bave i to opet utiče na povjerenje mladih.