Implementacija principa EU u oblasti rada i slobode kretanja radnika predstavlja izazov za Crnu Goru za koji je neophodna temeljna priprema, zaključak je javne debate „Crna Gora i EU: Sloboda kretanja radnika“ održane u EU Info centru u Podgorici.
Ministar evropskih integracija Aleksandar Pejović istakao je značaj ove oblasti pregovaranja sa EU, koja se direktno odnosi na prava radnika ne samo državljana EU, već sve bliže i prava državljana Crne Gore i načina na koji će ih oni ostvarivati onog dana kada Crna Gora postane članica EU i oni dobiju mogućnost da se zaposle na njenom tržištu rada. On je napomenuo da se radi o jednoj od ključnih sloboda definisanih pravnim propisima EU, kojom se neće služiti samo državljani Crne Gore koji žele raditi na teritoriji njenih članica, već i obratno, državljani EU koji budu željeli da rade u Crnoj Gori. Ovom prilikom posebno je skrenuta pažnja na pitanje usklađivanja propisa na tržištu rada zemalja članica, posebno u onim poljima u kojima postoje bitne razlike poput ostvarivanja socijalnih prava radnika, zdravstvene zaštite, koordinacije zavoda za zapošljavanje i drugih.
Ministar je iznio stav da je prilikom prethodnih proširenja zajedničkog tržišta rada na nove zemlje članice bio vidljiv efekat bolje balansiranosti tržišta rada, i da je početni odliv radne snage postepeno zamijenio i obrnut proces. U tom pogledu Ministarstvo je donijelo strategiju o integrisanom upravljanju migracijama u Crnoj Gori, koja se ne odnosi samo na ilegalne već i legalne tokove migracija u našoj zemlji, a ostali resori su radili na implementaciji niza mjera u svrhu integracije crnogorskog tržišta rada, zdravstvenog i drugih sistema u integrisanu mrežu ovih institucija unutar EU.
Šef delegacije EU u Crnoj Gori Ajvo Orav izrazio je zahvalnost na otvaranju ove debate i kazao da se radi o jednoj oblasti čije posledice implementacije će biti vrlo vidljive za građane Crne Gore. U ovom pogledu on se osvrnuo na nedavno istraživanje koje je pokazalo da građani zemalja kandidata za članstvo u EU ne znaju dovoljno o njenim propisima i ključnim principima i slobodama.
Prema njegovim riječima, EU je uložila napore da stvori okruženje u kojem se radnici mogu neometano kretati i ostvarivati tokom rada pravo na zdravstvenu zaštitu i prava po osnovu penzionog osiguranja. On je izrazio nadu da će Crna Gora biti u mogućnosti da implementira obaveze iz ovog poglavlja i koordinira aktivnosti iz oblasti rada i zapošljavanja sa partnerima.
Državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalnog staranja i šefica Radne grupe za 2. poglavlje, Vukica Jelić navela je četiri oblasti u kojima je neophodno preuzeti niz aktivnosti i mjera: pristup tržištu rada, pristup evropskoj mreži javnih službi zapošljavanja (EURES), obezbjeđenje koordinacije sistema socijalne sigurnosti i uvođenje evropske kartice zdravstvenog osiguranja.
U ovom pogledu ona je istakla značaj jačanja administrativnih kapaciteta kao i donošenja seta zakona koji se tiču izjednačavanja prava iz oblasti rada državljana Crne Gore i EU. U cilju adekvatne pripreme za ove promjene Ministarstvo će raditi na realizaciji studije o uticaju slobode kretanja radnika između Crne Gore i zemalja članica EU. Ona je podsjetila da je u crnogorskom Zavodu za zapošljavanje već u toku priprema za integraciju Crne Gore u EURES sistem.
Predsjednica Unije poslodavaca Crne Gore Svetlana Vuksanović pohvalila je dosadašnji rad na reformama, ali smatra da još toga treba uraditi posebno kada je u pitanju implementacija novih rješenja Ona je skrenula pažnju na određena zakonska rješenja koja se u smislu ostvarivanja opšteg interesa u oblasti zapošljavanja nisu pokazala kao adekvatna, naročito ona koja se tiču kretanja stranih radnika. “I dalje smatramo da podjela kvota po djelatnostima i zanimanjima nije baš dobro rješenje za naš pravni i poslovni ambijent” kazala je ona.
Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore, Srđa Keković mišljenja je da se ovoj oblasti mora posvetiti posebna pažnja jer Crna Gora kao mala država sa malom ekonomijom može biti posebno podložna efektima implementacije reformskih mjera, te da je potrebno unaprijed predviđati stvari i donositi preventivne mjere. On je naznačio problem očekivanog odliva visoko kvalifikovane radne snage kao i radne snage mlađe dobi usljed otvaranja tržišta sa većim iznosom zarada i boljim ekonomskim uslovima, ali i mogućnost popunjenja crnogorskog tržišta rada iz drugih regiona EU.
Ova javna debata organizovana je povodom otvaranja drugog poglavlja u procesu pristupanja Crne Gore EU, a u okviru projekta EU4ME koji finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP.