NVO Mladiinfo Montenegro održala je drugu radionicu u sklopu projekta „Kroz biznis do ravnopravnosti“ koji je podržan od Ministarstva za ljudska i manjinska prava 27. i 28. juna 2020. godine u hotelu Yugoslavia u Nikšiću. Ciljnu grupu projekta čini petnaest žena iz Nikšića, Podgorice i Berana.
Predavači na drugoj radionici bili su Igor Goranović i Dragan Goranović, vlasnici firme G Consulting.
Na početku druge radionice učesnice su se najprije predstavile novim predavačima a zatim i konkretizovale svoje biznis planove kako bi dobile adekvatan savjet na svim poljima kad je pokretanje biznisa u pitanju.
Neke od biznis ideja su: Proizvodnja šampinjona, aromatičnih sokova i prirodnih sapuna, otvaranje web stranice, otvaranje stomatološke ordinacije, zatim otvaranje cvjećare, proizvodnja torti i kolača za šećeraše, kao i otvaranje portala, ugostiteljstvo, sirove torte, itd.
U sklopu druge radionice učesnice su imale domaći zadatak u kojem su trebale detaljnije predstaviti svoju biznis ideju, odraditi analizu tržišta, ciljnu grupu, navesti konkurenciju, dobavljače, osnovna sredstva za pokretanje biznisa, asortiman proizvoda, njihov opis i cijene.
U uvodnom dijelu, Igor Goranović je predstavio učesnicama regulativu vezano za otvaranje preduzeća kao i modele. Govorio je i o mjerama podrške za preduzetništvo u Crnoj Gori.
„Savremeni koncept ekonomije podrazumijeva da proizvoda na tržištu nema nego da postoji samo usluga, da niko ne kupuje proizvod nego da se kupuje usluga. Kada kupcu prodate osjećaj, vaša roba nema cijenu“, kazao je Goranović.
Govoreno je i o osnovama marketinga, šta on predstavlja, tj. obuhvata.
„U marketingu krećemo od usluge. Marketing predstavlja kreiranje brenda. On ne obuhvata samo reklamiranje. Kreće se od proizvoda pa se kroz reklamiranje objašnjava. Nije marketing samo bustovanje. Mora jasno da se zna šta radite“, kazao je Goranović.
U drugom danu druge radionice govoreno je o bilansima stanja, bilansima uspjeha ali i njihovoj razlici.
„ Da li znate koja je razlika između bilansa stanja i bilansa uspjeha? Bilans stanja se bavi promjenama kapitala, konkretno. Daje sliku kakvo je to preduzeće, šta ima od imovine. Bilans uspjeha gleda period uspješnosti. Sabira samo prihode i rashode. Kada pričate sa kreditorom, njega samo interesuje sposobnost vašeg vraćanja kredita. To je informacija koja njega interesuje. To možete vidjeti kroz bilans uspjeha i kroz tokove gotovine. Kod bilansa stanja može da se vidi koliko vi garancija možete da date za neki kredit. Kada pričate sa investitorom, njega za razliku od bankara kojeg interesuje sposobnost vraćanja kredita, zanima za koliko on vremena može da vrati ono što je investirao“, kazao je Goranović.
U toku predavanja, posebno je obuhvaćeno i računovodstvo gdje su učesnice imale priliku da diskutuju sa predavačima i pitaju sve što ih zanima iz ove oblasti.
Druga radionica je završena sumiranjem utisaka o obuhvaćenim temama, ali i cjelokupnoj radionici.