Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRVNO) održao je trening „Mehanizmi učešća nevladinih organizacija u procesima donošenja odluka“ od desetog do 12. juna 2020. godine u hotelu Grand na Cetinju.
Predavači na treningu bile su izvršna direktorica Centra za razvoj nevladinih organizacija Ana Novaković Đurović i predstavnica CRNVO-a Zorana Marković.
Na samom početku treninga učesnici su najprije predstavili sebe, svoju organizaciju, misiju istih, a zatim je Novaković predstavila i sami cilj treninga.
“Cilj samog treninga je, prije svega, unaprijediti vaša znanja kao i vještine o različitim metodama, tehnikama, alatima i pristupima u učešću građana i nevladinih organizacija u procesu donošenja odluka na lokalnom i nacionalnom nivou, kao i o procesima zastupanja. Zatim unaprijediti znanja i vještine o oblicima saradnje između lokalne samouprave i nevladinog sektora, poboljšati saradnju na rješavanju zajedničkih problema, omogućiti vam praktičnu primjenu znanja”, kazala je Novaković.
Učesnici su zatim imali priliku da daju svoje viđenje, tj. šta za njih zapravo znači “građanska participacija”, kako je oni iz svog ugla vide i doživljavaju.
Tokom treninga se diskutovalo i o samim razlozima učešća NVO i građana u procesima donošenja odluka. Ko mogu biti akteri gradjanske participacije i kako biti aktivan građanin/ka?
Takođe, izdvojeni su i neki od principa građanske participacije kao što su: Učešće, povjerenje, odgovornost i vidljivost, nezavisnost. Učesnicima je predstavljena i sama razlika između inicijative i građanske inicijative. U sklopu treninga bio je uvršten i praktični rad oba dana.
Na treningu je govoreno o građanskoj žalbi, ko je može podnijeti i u kojem slučaju se podnosi.
„Građansku žalbu mogu podnijeti građani, pravna lica i drugi subjekti u slučaju: povrede prava na lokalnu samoupravu, ako Opština ne obezbijedi zaštitu i unaprjeđenje manjinskih prava, zatim ako organ uprave i javne službe ne obezbjeđuju efikasnost i zakonitost rada, u slučaju da se organi uprave i javne službe ne pridržavaju kodeksa i standarda postupanja sa građanima, ako organi lokalne samouprave i javne službe ne obezbjeđuju javnost i transparentnost svog rada, mita ili korupcije”, kazala je Novaković.
Trećeg danu treninga diskutovalo se o tome zašto je zapravo važna aktivna uloga NVO. Govorilo se i o oblicima saradnje između lokalne samouprave i NVO u koje se ubrajaju: informisanje, konsultovanje, učešće u radu radnih tijela, organizovanje zajedničkih sastanaka, finansiranje projekata NVO, obezbjeđivanje uslova za rad itd.
Na samom kraju učešća na treningu učesnici su imali priliku da iznesu svoj stav o samoj metodologiji rada, o tome koliko su zapravo uspjeli da unaprijede svoje znanje tokom trajanja treninga, izraze zadovoljstvo samim učešćem i želju za ponovnim druženjem.