U okviru procesa izrade prijedloga Zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama, Ministarstvo kulture je, uz podršku Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Savjeta Evrope i Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, organizovalo u Podgorici okrugli sto o ovom prijedlogu zakona. Učesnici diskusije bili su predstavnici medija i nevladinih organizacija koje se bave medijima.
Zaključeno je da Crna Gora, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, mora uskladiti svoje zakonodavstvo sa EU direktivom o audio-vizuelnim medijskim uslugama. Ovaj proces mora biti inkluzivan, koordiniran i transparentan.
Ministar kulture Aleksandar Bogdanović podsjetio je da je u 2018. započeta revizija medijskog zakonodavstva, sa ciljem definisanja najviših međunarodnih standarda i uz ekspertsku podršku najreferentnijih međunarodnih adresa za ovu oblast – Evropske komisije, Savjeta Evrope i OEBS-a, a koju prati široki društveni dijalog svih zainteresovanih strana.
Bogdanović je kazao da je predviđena različita pozicija pružalaca usluga distribucije radijskih i televizijskih programa do krajnih korisnika u odnosu na pružaoce audiovizuelnih medijskih usluga na zahtjev, što je postojećim zakonom izjednačavano.
Kako je naveo, definisana su prava i obaveze pružalaca usluga platformi za dijeljenje video sadržaja, odnosno sistem regulacije i nadzora nad njihovim radom.
Šef Odjeljenja za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori Herman Špic kazao je da Crna Gora, kao zemlja kandidat, mora uskladiti svoje zakonodavstvo sa EU Direktivom o audio-vizuelnim medijskim uslugama i da proces mora biti inkluzivan, koordinisan i transparentan.
“EU, zajedno sa našim partnerima Savjetom Evrope i OEBS-om, rado pruža stručnu podršku i pomaže Crnoj Gori u izradi Nacrta zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama. Tri nova zakona koja priprema Crna Gora, kao i tekući poziv za novi Savjet Agencije za elektronske medije, predstavljaju veoma dobre mogućnosti za unapređenje Crne Gore u medijskoj oblasti. To je nešto što građani očekuju i što će EU nastaviti veoma pažljivo da prati“, rekao je Špic.
Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Mariz Davije kazala je da očekuje da će svi, tokom javne rasprave, dati konstruktivne predloge, sa obzirom na to da je u pitanju ključan zakon i vrlo važan akt za Crnu Goru. Podsjetila je da su ove godine već održana dva okrugla stola o medijima: jedan u februaru o Nacrtu Zakona o medijima i drugi u martu o Nacrtu Zakona o RTCG.
“Oba okrugla stola dala su javnosti priliku da raspravlja o predloženim amandmanima, kao i da čuje analize velikog broja međunarodnih stručnjaka za medijsko zakonodavstvo. Nadamo se da ćemo vam pružiti istu priliku i ovim, trećim okruglim stolom“, kazala je Davije.
Prema riječima koordinatorke za ekspertizu Savjeta Evrope Lejle Dervišagić, ključne preporuke Analize medijskog sektora iz 2017. godine bile su osnova za pravne reforme Zakona o medijima.
“Ove reforme biće sprovedene u drugoj fazi zajedničkog projekta Savjeta Evrope i EU – JUFREX ‘Sloboda izražavanja i sloboda medija u jugoistočnoj Evropi’ tokom naredne tri godine“, kazala je Dervišagić.