Međunarodni dan univerzitetskog sporta

Održan  okrugli sto na temu „Sport i obrazovanje“

U okviru Međunarodnog dana univerzitetskog sporta, održan je okrugli sto na temu „Sport i obrazovanje“, u multimedijalnoj sali Univerziteta Crne Gore, 24. septembra 2019. godine, , sa početkom u 12 časova. Ovo je jedna u nizu aktivnosti koju je univerzitetski sportski savez organizovao povodom značajnog datuma koji se inače proslavlja u preko 160 država, a koji se u Crnoj Gori obilježava od 2016. godine. Akcenat je stavljen da je od izuzetne važnosti da sport bude sastavni dio svakog mladog čovjeka i da bez obzira čime se bavim, koji fakultet ili školu pohađa, da sport može da ima svoje mjesto, jer će to zaista biti od izuzetnog značaja za cjelokupnu omladinu u Crnoj Gori.

Panelisti koji su učestvovali na današnjem okruglom stolu su Ivica Todorović, ispred Unvierzitetskog sportskog saveza; Mubera Kurpejović, ispred Ministarstva prosvjete; Milovan Ljubojević, ispred Univerziteta Crne Gore; Nela Tatar, ispred glavnog  grada; Danilo Medojević, ispred Ministarstva sporta i mladih; Petar Karadžić, ispred Univerziteta Donja Gorica i Vesna Simović, ispred Crnogorskog olimpijskog komiteta.

„Osnovna stvar koju treba ustanoviti kada su u pitanju mladi ljudi i kada su u pitanju studenti je kako napraviti taj idealan spoj između sporta i obrazovanja. Mislim da su ovdje svi relevanti učesnici, koje su sada polazne tačke i gdje se nalazimo sada kada je ta tema u pitanju, a kako treba trasirati put da spoj sporta i obrazovanja bude još bolji u budćnosti“, rekoa je Todorović.

Nakon njega riječ je imala Mubera Kurpejović.

„Ministarstvo prosvjete je i sam razvoj školskog sporta i unapređenje uslova u kojima se odvijaju sportske aktivnosti prepoznalo kao jedan od svojih prioriteta. Veliki broj školskih sala, veliki broj škola na svjereu, primorju i centralnom dijelu Crne Gore u proteklom periodu renoviran ili su uložena značajna sredstva u nabaljanju školske infrastrukture i ono što je bitno, da u narednom periodu će se i dalje nastaviti na poboljšanju uslova u školama i drugim ustanovama. Kroz obrazovne i studijske programe je prepoznat značaj sporta za razvoj mladih ljudi, bilo kroz izborne ili obavezne predmete i svakako tokom studija, odnosno tokom visokog obrazovanja, negdje je bitno da bez obzira koji studijski program pohađate, da imate barem prostor gdje se možete baviti sportskim aktivnostima“, rekla je Kurpejović.

Milovan Ljubojević je govorio o sportu kao jednoj izuzetnoj značajnoj temi. Prije svega o tome koliko nastavni planovi prate potrebe mladog čovjeka i djeteta, kroz reformu kurikuluma, dozvolivši više časova sportske (fizičke) aktivnosti u školama.

Nela Tatar, koja dolazi ispred glavnog grada, govorila je o tome koliki značaj glavni grade daje u Podgorici, kroz programske aktivnosti i da svaka sfera fizičke kulture nađe svoje mjesto.

„Posebna pažnja je posvećena za rad sa mladima, gdje se uključuju djeca, školoskog i predškolskog uzrasta, kao i sa studentskim organizacijama. Saradnja glavnog grada je izuzetno kvalitetna sa studentski sportskim savezom, Univerzitetom Crne Gore i Univerzitetom Donja Gorica. Istakla je da je bitno da i vrhunski sportisti moraju biti obrazvovani, jer sportska karijera traje kratko, a može i da se prekine zbog jedne povrede“.

Naznačila je da je obrazovanje mnogo bitno za dalji napredak, usavršavanje i samo tako mogu postići određeni cilj.

Nakon nje govorio je Danilo Medojević, koji je rekao da je novi zakon o sportu unaprijedio i segment studentskog sporta, kroz partnerstvo sa studentskim sportskim savezom i brojne zajedničke aktivnosti.

„Prepoznajući značaj sporta za studente, Ministarstvo sporta i mladih kontinuirano pruža značajnu finansijsku podršku  za studntski sportski savez , a sve u cilju uključivanja studenata u sportska takmičenja u što većem broju“, rekao je Medojević.

Petar Karadžić dao je akcenat na najniže uzraste, jer su sport i obrazovanje upravo njabitniji kod djece, zdravlje kao bitan faktor, jer zdravo dijete sjutra postaje zdrav čovjek, a to doprinosi zdravom društvu. Takođe je naglasio da treba uvesti što više teroijskih časova o fizičkom vaspitanju, da bi se stekle neke zdrave navike, kao što je zdrava ishrana i bavljenje fizičkom aktivnosti, da bi se izbjegle razne bolesti, kao što je gojaznost, hipertenzija  i druge.

Na samom kraju panel diskusije govorila je Vesna Simović, koja je takoe istakla bitnost bavljenja sportskim aktivnostima, a govorila je i Igrama malih zemalja, kao i o doping testovima i budućim planovima Crnogorskog olimpijskog komiteta.