Predstavnik NVO “ Mladiinfo Montenegro“ prisustvovao je obilježavanju Svjetskog dana dijabetesa u holu Poluklinike Kliničkog Centra Crne Gore koju je organizovala Interna klinika Kliničkog Centra. Interna klinika je povodom Svjetskog dana dijabetesa organizovala u holu Poluklinike od 09h do 11h mjerenje krvnog pritiska, mjerenje nivoa šećera u krvi i dijelili flajere o dijabetesu kao bolesti.
Za predstavnike medija govorio je Dr. spc. Interne medicine Sreten Kavarić i on je tom prilikom kazao da predlaže nama zdravima u smislu očuvanja zdravlja kao preporuku 150 minuta fizičke aktivnosti u toku jedne nedjelje koja može biti raspoređena u više dana, u tri dana. Preporučuje se šetnja srednjim hodom dok se ne pojavi znoj na čelu, naravno govorimo o periodu kada nije ljeto, kazao je Kavarić.
Parametar kojim se služimo u prevenciji dijabetesa je prevencija gojaznosti, koja uz fizičku aktivnost podrazumijeva preporuku za zdrav način ishrane odlično ugrađen u sve dijete kao što znate opšte poznato radi se o velikom broju obroka, tri glavna i dvije užine. U količini nekih namirnica postoje indeksi koji povećavaju nivo šećera u krvi, možda čak i ista hrana koju bilo kod od nas konzumira u manjoj količini 20 do 30% može dati efekte. U smislu prevencije gojaznosti jako je značajno da oni koji ovo gledaju i slušaju znaju namirnice nose određenu sposobnost da povećaju nivo šećera u krvi i trebamo koristiti namirnice sa manjim indeksom za povećanje nivoa šećera u krvi među kojima je i voće, kazao je Kavarić.
Na pitanje novinara koje su druge namirnice Kavarić odgovara generalno radi se o mediteranskim vrstama voća, radi se o kiviju, pomarandžama, mandarinama, jagodama, malinama koje su sa sjevera Crne Gore, jabukama, poželjan je i drugi izbor voća stim što je količinu bolje primijeniti životnoj dobi ko konzumira voće. Voće bi moglo da bude dobar izbor za slatko umjesto slatkiša, čokolada, sladoleda, bombona, tako vrlo jednostavna selekcija ishrane i životnog stila može dovesti do prevencije gojaznosti i samim tim i dijabetesa koji je u visokoj mjeri uzrokovan viškom kilograma.
Kavarić je na pitanje novinara šta preporučuje za grickalice, slatkiše, suhomesnato i slaninu kazao da generalno ne postoji posebna vrsta hrane za zdravlje. Postoji više načina spremanja hrane a to najbolje znaju oni koji se bave gastronomijom, preporukama vezanim za ishranu, hrana spremana povrćem, posebno kuvano, pod folijom, na pari, grilovano je bolje od onog što se prži. Preporučuje se što manje crvenog mesa i na to stavljam akcenat izbor proteina biljaka voća i povrća, malo se zna da lješnici i bademi mogu biti izbor proteina, kuvano bjelance je protein koji može biti jednak proteinu iz mesa.
Zdravi stilovi života nijesu fantaziija, već preporuka dijeta koje su dolazile na velika vrata i odlazile zbog raznih nedostataka. Danas ima puno dijeta koje se mogi naći na internetu, što znači u njima ne postoji monotonost u primjeni namirnica i insistiranje na jednoj vrsti namirnica. Nažalost može samo jedan vremenski period da traje i zasnovane su na osnovi u vidu tečnosti, a kad stvarno želimo da promijenimo tjelesni sastav što je veoma značajno onda se primjenjuje pimjerena fizička aktivnost, onda se pažljivo bira po količini, kvalitetu, sadržaju unosa tečnosti tokom jednog dana i preporučuju se vode gazirane, negazirane i sokovi koji se cijede neposredno prije konzumiranja, kazao je Kavarić.
Na pitanje novinara koliko ima osoba oboljelih u Crnoj Gori od dijabetesa Kavarić je odgovorio poslednji zvanični registar Domova zdravlja iz 2013 godine oko 33.500 dijabetičara je tada bilo registrovano. Smatra se da je icidenca u broju učestalosti oboljelih u Crnoj Gori oko 11% što znači oko 55.000 ljudi u Crnoj Gori boluje od dijabetesa. Nažalost i pretpostavka je da i još jednu 20.000 do 25.000 imaju dijabetes ali to uglavnome bez javnih podataka kazao je Kavarić.
Na pitanje novinara koje su to mjere koje treba preduzeti kod osobe koja ima dijabetes Kavarić odgovara da savremeni vodiči kojima se mi služimo su istovremeno za liječenje od šećerne bolesti, su vodiči koji važe za Ameriku i Evropu. Mi smo članovi Evropskog udruženja diobetologa koji se bave dijabetesom, mislim na endrikologe u Crnoj Gori tako pozicija životnog stila u odnosu na fizičku aktivnost je prva mjera primjene jednog efikasnog lijeka koji je jeftina i na osnovu parametara koji se tiču mjerenja nivoa šećera u krvi. Profili koji se periodično rade, rade se na osnovu tjelesne mase na osnovu parametra koji je zlatni procjeniitelj stanja regulacije šećera i konzumiranja hrane hemoglobin koji uključuje epizodu pada šećera u krvi za kontrolu od tri mjeseca preporučuju se ljekovi iz druge terapijske linije, rekao je Kavarić.
Takođe želim da kažem da zdrastvenu zaštitu prate sva ona kretanja i predavanja koja mi organizujemo u Klinički Centar i usvajaju zajedno sa nama znanja ne samo o primarnoj zaštiti i prevenciji već i drugim terapijskih modelima, kazao je Kavarić.