Nezamjenjiv vodič za prijavljivanje za stipendiju

Prijavljivanje za stipendiju nekada može izgledati pomalo apstraktno. Detalji se čine razbacani, pa čak i nejasni; zahtjevi su ili jasno istaknuti, ili teško razumljivi; ne znaš kom da se obratiš za pitanja i pojašnjenja; nisi siguran da li si kvalifikovan, ili ne; i povrh svega, postoje stipendije koje su prevara i koje te mogu zbuniti.
Šta raditi u moru neizvjesnosti?
U suštini, proces apliciranja za stipendiju je sistem koji, poput ostalih sistema, posjeduje jasno definisanu građu. Onog trenutka kada znaš šta tražiš i kako da razaznaš dobru od loše informacije, apliciranje za stipendiju će prerasti u interesantno putovanje. Putovanje kojim se ne dolazi samo do prave stipendije, već i do samootkrivenja.
Proces apliciranja nudi priliku za upoznavanjem samog sebe. Prisjetićeš se sopstvenih postignuća, vještina, znanja i kvaliteta koje posjeduješ. Razmišljaćeš o stvarima koje su te oblikovale u osobu koja jesi danas, a što će ti u znatnoj mjeri olakšati potragu za stipendijom koju želiš. Bez obzira na finansijsku pomoć koju tražiš, znaj da živimo u svijetu s bezbroj prilika i da se u njemu može naći ponešto za svakog.
Imajući sve u vidu, vratimo se jasno definisanoj građi koju sam ranije pomenuo:
1. Važno je poznavati sebe
Zapamti da tvoj profil predstavlja TEBE. Ključ je u organizaciji. Neophodno je da izgradiš snažan temelj, koji uključuje postignuća, nagrade i relevantne društvene interakcije. Ovo će ti, takođe, pomoći da, onog trenutka kada nađeš privlačnu stipendiju, jasno definišeš da li ispunjavaš kriterijume.
Ukoliko imaš problem da izraziš sebe, ili ne znaš šta da uključiš, pokušaj zamisliti sebe kao osobu koja je u potrazi za kandidatima. Razmisli šta je to što tražiš u kandidatu i šta bi moglo biti relevantno.
Snimanjem sebe, ili pričanjem o sopstvenim dostignućima pred ogledalom može, takođe, pomoći. Razlog ovome je činjenica da većina ljudi mnogo brže razmišlja i govori nego li piše i kuca.
Možeš koristiti samoljepivi papir ili druge forme kratkih bilješki u svrhu boljeg organizovanja misli. Jednako je korisno i ukucati svoje ime na Google-u i vidjeti da li ima nekih relevantnih rezultata. Provjeri i društvene mreže u slučaju da postoji sadržaj koji te može diskriminisati. Na kraju, pregledaj dobro sve što si napisao u slučaju pravopisnih i gramatičkih greški.
2. Potraga za stipendijama
Sada već možeš lagodno da tražiš prilike na bilo kom mjestu: na sopstvenom univerzitetu; možeš se obratiti profesorima (dobro je što su oni već iskusili sve kroz što ti prolaziš, te će s toga moći i da ti daju pravu informaciju); na kulturnim i društvenim događajima; informativnim centrima, itd. Informacije su svuda oko nas. Ovdje, na World Wide Web-u je sve pri ruci. Besplatni i ekskluzivni sajtovi za stipendije, poput WeMakeScholars.com koji nudi izvrsan pretraživač putem kog možeš precizirati potragu i proširiti je na cijeli svijet.
Na osnovu tvog profila i uz pomoć filtera, poput
Nacionalnost
Nivo studija
Zemlje o kojima treba razmisliti i
Polja interesovanja,
sajt može filtrirati informacije i ponuditi kondenzovan rezultat, koji je sada bliži tvojim željama.
3. Detaljno provjeriti kriterijume
I ako djeluje očigledno, još uvijek postoje stvari koje treba uzeti u obzir. Jedan od najbitnijih koraka je pomno pročitati zahtjeve, instrukcije i kriterijume. Podrazumijeva se da ne ispunjavaš kriterijume za sve stipendije, što znači da ćeš kroz istraživanje doći do najprikladnijeg odabira i skoncentrisati se na isti.
4. Stvari koje treba imati na umu tokom apliciranja
Odabrao si stipendiju i sada trebaš aplicirati. Naravno da trebaš sebe predstaviti u najboljem mogućem svjetlu. Stoga, šta radiš? Evo nekoliko bitnih stvari koje se trebaju uzeti u obzir:
Prva stvar koju treba uraditi jeste da odgovoriš na nekoliko ŠTA i ZAŠTO pitanja:
Zašto želite da aplicirate za ovu stipendiju? (Pokušaj da izbjegneš trivijalne odgovore, poput plaćanja školarine, izbjegavanje kreditnog duga, i sl.)
Šta će vam omogućiti i na koji će način poboljšati vašu budućnost?
Zašto mislite da je za vas?
Koji je razlog zbog kog zaslužujete stipendiju i zašto biste vi bili odabrani?
Jednom kada raščistiš s ovim detaljima, možeš nastaviti dalje, posmatrajući aplikaciju objektivnije i iz perspektive sponzora. Čitanje dostupnih informacija će ti pomoći da razumiješ cilj i motiv sponzora zbog kog i dodjeljuje stipendije: da li su stipendije svrsi shodne? Da li se njima pokušava proširiti znanje u nekom polju? Da li se putem njih ulaže u buduće istraživače i lidere?
Identifikujući cilj sponzora, aplikaciju možeš modelovati prema željama istog. Na taj način ćeš uvećati šansu da dobiješ stipendiju.
Treći stupanj je tvoj lični doprinos. Jedinstvenost je tvoje najbolje oružje; ne služi se uopštenim informacijama. Pričaj sa strašću. Pričaj o sopstvenom uticaju na druge ljude i kako se ističeš među njima. Pričaj o svom doprinosu društvu, ukoliko jesi doprinio. Daj primjere i budi detaljan.
5. Postavljaj pitanja
Vodilja treba da ti bude misao da “ne boli ako pitaš”. Sada kada si upoznat sa svim detaljima, još uvijek postoje stvari koje hoćeš da razjasniš. Ukoliko imaš pitanja-postavi ih zvaničnom sponzoru. Na taj način ćeš pokazati interesovanje i proaktivnost. Možda čak i dobiješ dodatnu informaciju koja nije navedena u oglasu za stipendiju.
Relevantne kontakte možeš naći ili u aplikacionoj formi, ili na zvaničnom sajtu institucije koja nudi stipendiju. Na našem sajtu, WeMakeScholars.com, možeš naći korisne informacije. Na kraju stranice svake stipendije ponaosob, nalazi se “Email to official” dugme koje ti omogućava da kontaktiraš zaduženu osobu, bez potrebe za potragom dodatnih kontakata.
Jasno mi je da sve ovo može biti teško za shvatiti, pa čak i zastrašujuće. Ali, kao što svi znamo, rad čini čovjeka.
Treniraj um, apliciraj često i ne čekaj na krajnji rok za prijavu.
Još jedna stvar. Bez obzira koliko haotično iskustvo bilo, ili koliko god ti se tvoja dostignuća učinila irelevantnim, znaj jedno-tamo negdje se nalazi stipendija koja čeka baš na tebe!
Napisao: Veselin Aleksiev
Preuzeto sa bloga WE MAKE SCHOLARS