m!M prisustvovala dvodnevnoj radionici

Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je dvodnevnoj radionici, 27. i 28.marta u hotelu Aurel, pod nazivom “Identifikacija potreba za uspješno sprovođenje aktivnosti u oblasti P/SNE u Crnoj Gori”.

Konzorcijum, kojeg čine šest organizacija civilnog društva sa Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Crna Gora i Srbija) predvođeni Forumom MNE, sproveo je mapiranje niza aktera relevantnih za implementaciju akcija u oblasti prevencije i suzbijanja nasilnog ekstremizma.

Radionica za cilj ima predstavljanje projekta “Zajednica na prvom mjestu- Pokretanje hub-a organizacija civilnog društva koji će se baviti pitanjem nasilnog ekstremizma- od prevencije do reintegracije”. Koordinatorka programa Anđelija Lučić iz Foruma MNE govorila je o prisutnosti nasilnog ekstremizma i u kolikoj mjeri predstavlja prijetnju Crnoj Gori. Problem sa sobomo nosi mnoge nedostatke kao što su: nedovoljan broj strategija na lokalnom nivou, nedostatak kapaciteta, finansija, nedovoljna saradnja i polarizacija među samim OCD, horizontalno umrežavanje, loša saradnja između OCD sektora i vlasti. Glavna tema projekta su zapravo bili sami izazovi na koje treba odgovoriti kako bi se nedostaci smanjili. Kristina Ulama, istraživačica iz DeFacto Consultancy-a, predstavila je rezultate istraživanja u oblasti prevencije i suzbijanja nasilnog ekstremiza u Crnoj Gori. Iz kojeg se može zaključiti da je Crna Gora veoma ranjiva s obzirom i na njenu veličinu i raznolikost stanovništva.

Dio projekta jeste i samo predstavljanje dobrih praksi kroz koji si ušesnici imali priliku da pogledaju kratak dokumentarac “Put bez povratka?” (Centar za demokratsku tranziciju) koji govori o sukobu u Siriji i Ukrajini, a konkretno je baziran na ljudima koji su iz Crne Gore išli na strana ratišta i njihovom iskustvu.Definisali su se pojmovi: Nasilni ekstremizam- proces preuzimanja ekstremističkih/radikalnih (političkih, religijskih i ideoloških) pogleda i njihovo primjenjivanje kroz nasilno djelovanje u potrazi za ideološkim ciljem. Radikalizacija- usvajanje ekstremnih stavova i uvjerenja koji karakterizuje odbacivanje svih alternative i spremnost da se vlastiti principi nameću ostatku društva, koji ponekad mogu dovesti do nasilnog ekstremizma. Otpornost zajednice- sposobnost zajednice da izdrži, odgovori i oporavi se od širokog spectra štetnih i nepovoljnih događaja

Ranjivost zajednice- nedostatak mehanizama za mobilizaciju, nesposobnost predviđanja, odupiranja i oporavka od nepovoljnih događaja Drugi dan radionice ogledao se u radu manjih grupa koji su predstavili svoje ideje u pogledu prevencije i suzbijanja nasilnog ekstremizma i predstavljanje ideja kroz akcioni plan. Projekat će biti nastavljen i u naredne tri godine kroz koje bi se trebao povećati broj organizacija koje će se baviti ovim pitanjem i samim tim smanjiti nivo nasilnog ekstremizma u Crnoj Gori.