m!M održala seminar o antidiskriminaciji

NVO Mladiinfo Montenegro održala je u Čanju seminar o antidiskriminaciji u sklopu projekta „Veća tolerancija=manja diskriminacija“, u periodu od 20. do 24. juna 2020. godine. Na obuci je učestvovalo 20 mladih iz Berana, Pljevalja, Nikšića, Rožaja, Ulcinja i Podgorice. Projekat je podržan od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava. Tokom seminara uvrštene su aktuelne teme o antidiskriminaciji u Crnoj Gori, te pozicioniranje marginalizovanih društvenih grupacija i razgovaranje o njihovim problemima.
Prvog dana seminara uslijedilo je najprije međusobno upoznavanje, predstavljanje agende i samog projekta. Ovu sesiju vodila je koordinatorka projekta. Predavanja su počela objašnjenjem ljudskih prava, šta svaka osoba stiče po rođenju i koja prava uživa, kao i položaja manjinskih i marginalizovanih grupa u Crnoj Gori. Predavač je bila gospođa Miluša-Cica Žugić koja je učesnike detaljnije upoznala sa terminom antidiskriminacija, šta ona zapravo predstavlja i kako se trebamo ophoditi prema mnoštvu različitosti koje nas okružuje.
„Mi ne smijemo nikog izdvojiti samo zato što je različit, napraviti nešto prema njemu, neki potez, bilo šta što bi njega izdvojilo od nas. Znači, antidiskriminacija podrazumijeva da smo svi jednaki u smislu poštovanja prava. Da svi, bez obzira na boju kože, na rasu, na pol, na godine, na bilo šta, mi ne smijemo praviti razlike. Ako neko pravi te razlike, a drugi gleda to i ne čini ništa, to je diskriminacija“, kazala je Žugić.
U toku predavanja ona je kao najugroženije grupe izdvojila osobe sa invaliditetom, Rome i LGBT populaciju. Kroz interakciju učesnici su imali priliku da iznesu svoj stav, odnosno, zašto su po njima navedene grupe svrstane u ugrožene i diskriminisane.
Neka od mišljenja učesnika bila su da su LGBT osobe izdvojene upravo zbog nepoznavanja samog problema sa kojim se one po rođenju suočavaju, ali i zato što su najkontraverznija i najekscentričnija grupa.

Tokom seminara korišćene su metode neformalnog obrazovanja pa su uvrštene i neke od igrica poput tajnog prijatelja, zatim očekivanja, strahovi i doprinosi, kao i brojni enerdžajzeri. Uz koordinatorku projekta ove aktivnosti sprovodila je Nina Vuksanović.

Nakon večere učesnici su odgledali film „Untouchable“, koji govori o životu osoba sa invaliditetom-kvadriplegičara i njihovom odnosu sa zaposlenima, porodicom, prijateljima.

Sljedećeg dana, radni dio seminara započet je diskusijom o filmu. Miluša Žugić govorila je o osobama sa invaliditetom, njihovom položaju, željama, mogućnostima. Predstavila im je i pravilnu terminologiju, kao i bonton ponašanja sa OSI. U sklopu predavanja bio je obuhvaćen i grupni rad učesnika, navodili su primjere kršenja ljudskih prava ali i prezentovanje istih.
Igrica koja je ostavila poseban utisak bila je „obuj tuđe cipele“. Učesnici su dobili zadatak da na trenutak budu osobe sa invaliditetom. Neki od njih nisu mogli da koriste ruku, neki noge, a neki čulo sluha i vida. Kroz ovakvu vrstu praktikuma mladi su imali priliku da na trenutak osjete sa kakvim poteškoćama i otežanim životom se susrijeću osobe sa invaliditetom bilo koje vrste.
U popodnevnoj sesiji kroz igricu “Where do I stand” učesnici su imali priliku da iskažu svoje stavove, ali i diskutuju o životnim situacijama sa kojima se susrijeću Romi, Albanci, osobe sa invaliditetom, LGBT osobe, Srbi, Bošnjaci, Hrvati, žene, starije osobe, ali i mladi, i na koji način su ugrožena njihova prava.
Predsjednica NVO Centar za ženska prava Maja Raičević održala je predavanje učesnicima o rodnoj ravnopravnosti, položaju žena u Crnoj Gori kroz istoriju, ženskim pravima, nasilju nad ženama, kao i djecom koja potiču iz takvih porodica, ali i uopšteno o porodičnom nasilju.
„U nekim situacijama, prosto, naša tradicija je takva da mi smatramo da su prava roditelja neprikosnovena, da su iznad prava djeteta. Nažalost, ne bi smjela biti. Pravo djeteta na sigurnost, bezbjednost, zdravlje, na život bez nasilja mora biti prioritetno. Mnoge žene žrtve nasilja ne žele zbog djece da prekinu kontakt sa suprugom nasilnikom, upravo iz razloga da ne bi djeci uskratile očevu ljubav, ali ako žene osjete da je otac nasilnik i da na bilo koji način može ugroziti njihovo dijete, one će se protiviti održavanju kontakta sa suprugom, a sve u želji da zaštite dijete od mogućih povreda“, kazala je Raičević.

Takođe, u sklopu predavanja, učesnici su imali mogućnost da ponaosob iznesu svoj stav o nasilju, ali i moguće iskustvo, odnosno, da li su oni kojim slučajem nekada bili izloženi nekoj vrsti nasilja.

Predstavnica Crnogorskog omladinskog foruma Nikolina Šćekić učesnicima je održala kratku prezentaciju o tome šta je to multikulturalizam, koje pravne akte je ratifikovala naša država kad su u pitanju ljudska prava, kao i zakonsku regulativu na temu marginalizovanih i manjinskih grupa. Ona je objasnila i koja prava garantuje Ustav Crne Gore.

U večernjoj sesiji mladi su imali priliku da igraju razne uloge kako bi i sami uvidjelii kako se osjećaju ugrožene grupe i nacionalne manjine u Crnoj Gori, koja prava imaju a koja su im ugrožena.

Na kraju seminara, učesnici su kroz evaluaciju iskazali zadovoljstvo cjelokupnim seminarom kao i samom organizacijom, i izrazili želju za ponovnim aktivnostima organizacije NVO Mladiinfo Montenegro, jer se, kako kažu, upravo kroz ovakvu vrstu projekata podiže svijest, posebno mladih ljudi, o značaju problema, kao i uopšteno o problemama o kojima se veoma malo govori.