NVO Mladiinfo Montenegro održala je radionicu pod nazivom „Osnažimo manjine“ u prostorijama SUB – a u Ekonomskoj školi u Podgorici, sedmog juna 2019. godine.
Učesnici ove radionice, njih oko 30, učili su kroz neformalnu edukaciju o vršnjačkom nasilju, stigmi i diskriminaciji manjina kao i modelima reagovanja u određenim situacijama vršnjačkog nasilja.
Na samom početku prisutni su imali aktivnost pod nazivom „Nindža“ koja je za cilj imala da poveže grupu učesnika i podigne nivo energije.
Nakon toga uslijedila je prezentacija same organizacije, onoga čime se ona bavi, njenih ciljeva i mogućnosti koje ona pruža mladima.
Dugogodišnji član i volonter ove organizacije uputio je prisutne na rad volonterskog servisa kao i u dio aktivnosti i akcija koje se organizuju svake godine.
U nastavku prešlo se na aktivnosti koje su razvijene na jednom od treninga u okviru projekta “Empowering Minorities: A Project to Improve Practices for Work with Minorities”, koji je sufinansiran od strane Evropske komisije.
Ova aktivnost odnosila se na takozvano “igranje uloga”. Na samom početku četvoro učesnika uzelo je uloge nasilnika, pripadnika REA populacije i školskog druga/ice.
Situacija u kojoj se se našli glumci volonteri jeste školska učionica u kojoj sjede pripadnik manjine i njegova drugarica iz klupe. Dva učesnika imala su zadatak da budu nasilnici koji postupaju po određenom modelu ponašanja karakterističan za nasilnike.
Nakon prve odigrane mini predstave učesnici su izrazili svoje mišljenje o osvojim ulogama, stav i osjećanja. Kroz ovaj dio oni su se poistovjetili sa određenim ulogama i imali priliku da shvate kako se osjećaju žrtve nasilja kao i pripadnici manjina u datim situacijama.
Nakon ove prve mini predstave učesnici koji su predstavljali publiku zamijenili su se sa volonterima i uzeli aktivno učešće u kreiranju nove situacije.
Ostali dobrovoljci predstavili su različite modele ponašanja kako nasilnika, tako i onih koji su pripadnici većine i njihovog potencijalnog načina reagovanja u jednoj ovakvoj situaciji.
Učesnici su saglasni da ovakve situacije nisu prijatne ali isto tako da su pošto je samo simulacija uglavnom, uglavnom su težili da odbrane pripadnika manjine stavljajući naglasak na to zašto nasilnik ima jedan određen model ponašanja.
Bili su iskreni u svom obraćanju da u realnoj situaciji možda bi ipak težili tome da se povuku, ne bi reagovali, da ne bi možda baš oni bili sledeća žrtva.
Sa učesnicima se razgovaralo i o tome šta nevladine organizacije kao i državne institucije rade i kako mogu da pomognu u rješavanju određenih problema i osnaživanju manjina.
Nikola Žarković, volonter u organizaciji sa prisutnima je podijelio svoje iskustvo u okviru ovog projekta i svoje iskustvo sa ERAMSUS+ programom.