m!M održala radionicu o pisanju biografije

NVO „Mladiinfo Montenegro“ održala je radionicu o pisanju biografije u M tel digitalnoj fabrici 18. februara 2020. godine.
S obzirom na to da je CV prvi kontakt sa poslodavcem jer se na bazi njega vrši predselekcija kandidata, odnosno odabir kandidata koji ispunjavaju uslove za navedeno radno mjesto, vrlo je bitno da se radno iskustvo predstavi u pisanom obliku precizno, koncizno i kvalitetno kako bi ostavilo dobar utisak. Cilj radionice je bio da se svi prisutni informišu o pravilnoj izradi biografije (CV-a), na koji se način i kako predstaviti prilikom apliciranja za neki posao, konkursima za razmjenu studenata, volontiranja i slično. Svrha biografije je da sebe predstavite u što boljem svjetlu i na taj način se izdvojite od konkurencije. Učesnicima radionice približeno je kako da sroče dobru biografiju (CV), koja će im biti od koristi pri zaposlenju.
Predsjednica Mladiinfo Montenegro Milica Žugić detaljno je objasnila stavke koje treba da sadrži biografija (CV).
“U današnje vrijeme svi oglasi i konkursi za posao zahtijevaju da pošaljete CV i motivaciono i/ili propratno pismo, jer tako poslodavci lako mogu procijeniti koji kandidati su pogodni za određeno radno mjesto. Na biografiju treba da gledate kao na marketing dokument, uz pomoć koga možete da “prodate” vaše sposobnosti i kvalifikacije i da na osnovu toga dobijete posao koji želite. Pisanju CV-ja se treba ozbiljno posvetiti. Odvojite vrijeme samo za to i ne brzajte. Sastavljanje CV- ja shvatite kao vaš glavni posao, prvi veliki korak koji vas vodi ka željenom zaposlenju. Ne pomišljajte da vašu biografiju neće niko čitati i da se ona šalje “reda radi”. Kada se prijavljujete za posao, dokumenti koje ste poslali a najviše CV, “govore” umjesto vas, zastupaju vas i ukoliko to ne učine na prihvatljiv način teško da ćete dobiti poziv za intervju i priliku da detaljnije predstavite sebe. Tu nema greške i ne očekujte da će vaše greške naići na razumijevanje. Najveći broj poslodavaca vrši selekciju kandidata naprije na osnovu pristiglih biografija. To je vaša prva i jedina šansa da skrenete pažnju potencijalnog poslodavca na sebe i da se on zainteresuje da zaposli baš vas. Da biste bili prepoznati kao ozbiljan kandidat nije dovoljno da imate samo tražene kvalifikacije, već i da ih u najboljem mogućem svjetlu predstavite nekome ko vas uopšte ne poznaje. Pisanju CV-ja, stoga, treba pristupiti veoma ozbiljno pazeći na svaki njegov detalj “, objasnila je Žugić. Ona je kazala da svaki CV treba da sadrži nekoliko osnovnih informacija o vama.
” Kad su u pitanju lični podaci, u njima treba navesti: ime i prezime, datum rođenja, kontakt telefon, e-mail, adresu stanovanja i nacionalnost. U gornjem desnom dijelu CV-a možete staviti svoju fotografiju. Vodite računa da fotografija bude ozbiljna i pristojna, najbolje koristiti onu za ličnu kartu. Kod formalnog obrazovanja, bitno je da naglasite koju srednju školu ste završili, od kada do kada ste je pohađali, koju diplomu posjedujete. Prosjek u srednjoj školi naglasite samo ukoliko je dobar i ukoliko nemate završen fakultet. Ukoliko ste završili fakultet, navedite naziv fakulteta, mjesto gdje ste studirali, od kada do kada ste studirali, kada i gdje ste diplomirali. Prosjek navedite ukoliko je reprezentativan. Osnovnu školu nema potrebe da navodite ukoliko imate završenu srednju školu ili fakultet. U sklopu neformalnog obrazovanja možete navesti stručne konferencije i seminare na kojima ste učestvovali, kako u zemlji, tako i u inostranstvu, kao i ostale kurseve koje ste pohađali. Periode rada navedite obrnutim hronološkim redosledom, pun naziv institucija, pozicije na kojima ste radili i stečeno iskustvo. Opis posla mora biti prilagođen poziciji za koju aplicirate, naglasite relevantno iskustvo. Navedite jezike koje poznajete i stepen poznavanja ( početni, srednji ili napredni ). Takođe, navedite ukoliko imate završen neki kurs jezika, sertifikat i/ili diploma kao i ustanovu gdje ste to znanje stekli. Imajte na umu da će poslodavac vrlo lako provjeriti koliko dobro poznajete neki strani jezik i nemojte sebe dovesti u situaciju da u CV-ju navedete da odlično znate jezik, a da na intervjuu imate problem da sklopite jednu rečenicu”, savjetovala je Žugić.
Ukoliko vam biografija djeluje hladno i profesionalno, mišljenja je ona, možete je osvježiti dijelom o hobijima. “Ipak, izaberite ona interesovanja i hobije koji konkretno ukazuju na vaše kvalitete, na primjer, ukoliko ste bili član sportskog tima nekoliko godina, navedite to u svojoj biografiji jer svjedoči o vašoj istrajnosti i timskom duhu. Obavezno napomenite ako posjedujete vozačku dozvolu, možete napomenuti ukoliko posjedujete sopstveni auto. Kako bi vaš CV zvučao još kvalitetnije, izostavite privatne detalje, saslušajte i drugo mišljenje o svojoj biografiji, iskoristite tekst oglasa za posao na koji konkurišete, ne prestajte sa ažuriranjem CV-ja, ne dozvolite da vaš CV ima gramatičke greške. informacije o biografiji moraju biti tačne, budite oprezni prilikom navođenja stručnih riječi i termina čije vam značenje nije poznato”, kazala je Žugić. Učesnici radionice su imali priliku da sami napišu biografiju i praktično porade na greškama, ukoliko postoje.
Radionici je prisustvovalo 20-ak mladih koji su iz izrazili interesovanja za još sličnih edukacija.