m!M obilježio svjetski dan IBD

Volonteri NVO „Mladiinfo Montenegro“ učestvovali su 18. maja na akciji koju je organizovalo „Crnogorsko udruženje za kronovu bolest i ulcerozni kolitis“. Gdje su u centru grada direktnom komunikacijom, detaljnije, izlaganjem rada ove organizacije i putem flajera upoznali građane sa karakteristikama ovih bolesti kao i sa metodama liječenja. Sve to i uz prisustvo ljekara Gastroenterološkog odjeljenja Kliničkog centra Crne Gore . Volonteri su naišli na zainteresovanost građana, jer je bolest crijeva sve češći problem. U jednom dijelu prezentovali smo i rad naše organizacije. Ovom akcijom obilježen je i svjetski IBD dan (zapaljenskih bolesti crijeva), građani su dobili savjet i podršku i od pacijenata koji su liječili ovu bolest i time ih njihovim iskustvom detaljnije upoznali sa liječenjem zapaljenskih bolesti crijeva.

Ne zna tačan krivac za Kronovu bolest i ulcerozni kolitis, ali se vjeruje da je to interakcija genetskih osobina, spoljašnje sredine, loših navika i crijevne flore čovjeka, navode Vijesti.

Trenutno se u Crnoj Gori liječi oko 500 bolesnika od hroničnih upalnih bolesti crijeva – Kronove bolesti i ulceroznog kolitisa, ali se pretpostavlja da od nje boluje još najmanje toliko građana, saopšteno je povodom obillježavanja Svjetskog dana IBD (zapaljenskih bolesti crijeva).

“Crna Gora je u regionu vodeća zemlja po savremenoj dijagnostici i po savremenoj terapiji koju ovi pacijenti dobijaju,” kazao je za “Vijesti” dr Damir Muhović, specijalizant gastroenterologije.
Kronova bolest i ulcerozni kolitis su hronične zapaljenske bolesti gastrointerstinalnog trakta, pri čemu ulcerozni kolitis predstavlja nešto blažu formu i predstavlja oboljenje samo debelog crijeva, dok Krinova bolest zahvata praktično sve djelove tog sistema i može se pojaviti na bilo kom dijelu.Predstavlja i težu formu i za liječenje.

“Tok bolesti je veoma težak i praktično vodi, poslije određenog broja godina, do definitivnog invaliditeta i to su obično mladi ljudi koji gube sposobnost za normalne svakodnevne sposobnosti, radnih obaveza, osnivanje porodice… Mnogo su skuplje komplikacije same bolesti i mnogo više koštaju društvo nego samo liječenje,” kazao je Muhović, dodajući da je to zdravstveni sistem preporznao, tako da se pohvalio dobrom saradnjom sa Fondom za zdravstvo i sa Ministarstvom zdravlja.

Doktor je, međutim, kazao da se ne zna tačan krivac za ove dvije bolesti ali se vjeruje da je to interakcija genetskih osobina, spoljašnje sredine, loših navika i crijevne flore čovjeka.

“Ovom prilikom možemo apelovati na sve građane koji imaju problema sa praktično dijareom i pojavom svježe krvi u stolici koji su mlađeg životnog doba ali i one koji između 50. i 70 godine, jer je o drugi pik kada se javljaju ove bolesti, da se obrate gastoenetrologu, naročito ako ti simptomi traju duži vremenski period,” kazao je on.