Nevladina organizacija Mladiinfo Montenegro obilježila je Svjetski dan borbe protiv dijabetesa, 14. novembar.
Na youtube i instagram profilu organizacije objavljen je video sa osnovnim informacijama i karakteristikama šećerne bolesti- dijabetes.
Dijabetes je stanje hronične hiperglikemije (povišen nivo šećera u krvi) koje dovodi do nastanka hroničnih komplikacija na multiplim organskim sistemima, čime se značajno smanjuje kvalitet života, kao i životni vijek bolesnika.
Simptomi bolesti su brojni ali najčešći simptomi su:
– Pojačano mokrenje
– Pojačana žeđ
– Gubitak u tjelesnoj masi
– Zbog nepravilne utilizacije glukoze u ćelije, bolesnik može da osjeća glad, iako pojačano jede ipak stalno gubi na težini
– Slabost i malaksalost
Imamo nekoliko vrsta dijabetesa:
– Tip 1 dijabetesa
– Tip 2 dijabetesa
– Drugi specifični oblici dijabetesa
– Gestacijski dijabetes
Više od 90% oboljelih ima tip 2 dijabetesa. Najveći broj osoba sa tipom 2 dijabetesa je uzrasta između 40 i 59 godina starosti, mada se u poslednje vrijeme sve češće viđa i kod mlađih ljudi. Tip 2 šećerne bolesti ima strogo genetsku predispoziciju i pod snažnim je uticajem faktora spoljašnje sredine.
Terapija obuhvata terapiju ishranom koja podrazumijeva određivanje ukupnog unosa energije, odnosa energetskih materija i rasporeda obroka. Ona se prilagođava svakom pacijentu ponaosob, i uglavnom prilagođava terapijskom režimu na kome je pacijent.
Veoma važan segment liječenja je uvođenje kontinuirane planirane fizičke aktivnosti. Opšte preporuke su tri puta vježbati a preporučene vrste aktivnosti: hodanje, trčanje, plivanje, vožnja bicikla. Preporuka je da se konzumiraju blagi biljni i voćni čajevi svakodnevno (nana, kamilica, šipurak, žalfija) dok su zeleni i crni čaj odlični za osobe sa dijabetesom.
Važne napomene kod dijabetesa:
1. Liječenje dijabetesa je kompleksan proces koji uključuje tim ljekara, počev od endokrinologa, nutricioniiste, neurologa, oftalmologa, psihologa i ljekara drugih specijalnosti.
2. Samo redovnim kontrolama i postizanjem ciljnih vrijednosti glikoregulacije moguće je prevenirati razvoj hroničnih komplikacija.
3. U tip 2 dijabetesa najbolji rezultati se postižu otkrivanjem bolestu u fazi kada se ona javlja u subkliničkoj formi, tada se redukcijom tjelesne mase i fizičkom aktivnošću bolest može i zaustaviti.
Prema istraživanjima, cigarete mogu da izazovu povećanje nivoa šećera u krvi, a pogotovo ako se puši više od 20 cigareta dnevno.
Kompletan video možete pogledati na našem youtube kanalu putem linka: https://youtu.be/t1Yr1ogWgHE