Ministarstvo rada i socijalnog staranja, u saradnji sa Delegacijom EU u Crnoj Gori, 13.03. 2019. godine su organizovali konferenciju za medije “Predstavljanje Programa EU-CG za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu“ .
Konferencija je organizovana povodom otvaranja dva poziva za dodjelu bespovratnih sredstava pomoći EU iz sredstava pretpristupne pomoći (IPA), i to:
1. „Podršku osposobljavanju i zapošljavanju nezaposlenih lica za deficitarna zanimanjima u Crnoj Gori, kao i jačanju zapošljivosti nezaposlenih pripadnika romske i egipćanske populacije” koja za cilj ima povećanje zapošljivosti nezaposlenih lica kroz sticanje ključnih znanja, vještina i kompetencija za prepoznata deficitarna zanimanja u Crnoj Gori. Vrijednosti bespovratnih sredstava je 1,6 miliona eura, poziv je otvoren 1. marta 2019. godine i biće zatvoren 15. aprila o.g.
2. „Dalji razvoj i kvalitetno pružanje usluga socijalne i dječje zaštite u zajednici na lokalnom nivou“ u cilju razvijanja i pružanja usluga socijalne i dječje zaštite koje su u skladu sa lokalnim planovima za socijalnu inkluziju, standardima kvaliteta, planovima za deinstitucionalizaciju i nacionalnim prioritetima. Vrijednosti bespovratnih sredstava iznosi oko 3 miliona eura, poziv je otvoren 5. marta i biće zatvoren 19. aprila o.g.
Konferencija je bila prilika da se predstavi Program Evropske unije i Crne Gore za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu, čija ukupna vrijednost iznosi 18 miliona eura, od čega je nacionalni doprinos 2,7 miliona eura.
Program ima multisektorski pristup i obuhvata sektore tržišta rada i zapošljavanje, obrazovanje, nauku i istraživanje, ljudska i manjinska prava i sektor socijalne zaštite. Program predstavlja nastavak Programa „Razvoj ljudskih resursa“ i doprinjeće daljem unapređenje administrativnih kapaciteta državnih službenika, kao i korsnika podrške za korišćenje sredstava koja će biti nakon pristupanja EU biti dostupna kroz Evropski socijalni fond (ESF). Ministarstvo rada i socijalnog staranja je kordinator aktivnosti za ovaj Program, a pored njega učestvuju i: Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo nauke, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, a za finansijsku realizaciju je zaduženo Ministarstvo finansija (CFCU).
Tokom Konferencije, predstavnici Delegacije EU u Crnoj Gori, odnosno gospođa Plamena Halacheva je naglasila da je ovaj Program svijetao primjer saradnje Crne Gore i Evropske unije na unaprijeđenju životnog standarda crnogorskih građana. U tom pravcu, kako je istakla, istraživanja i inovacije su na samom vrhu političke i ekonomske agende Crne Gore i Evropske unije što su svojevrsni stimulansi “pametnog rasta”. Takođe, istakla je da smo poslednjih godina svjedoci značajnog napretka i uspješnih rezultata u Crnoj Gori, ali i da postoji značajan prostor za unapređenja, posebno po pitanjima nejednakosti i nezapošljivosti, što su ujedno dva značajna izazova i u zemljama Evropske unije, posebno za mlade ljude. Objavljeni pozivi za dodjelu bespovratne pomoći, u oblasti nauke i inovacija, tržišta rada i zapošljavanja, kao i socijalnih usluga u cilju njihove održivosti I decentralizacije, otvaraju višestruke mogućnosti za njihove buduće korisnike, što vodi krajnjem, željenom cilju, da se smanji rizik od socijalne marginalizacije i siromaštva kako bi kroz zajedničke napore Crna Gora postala bolje mjesto za život i rad.
Direktor Zavoda za zaposljavanje rekao je, da ta ustanova ima mrežu u svim crnogorskim opštinama, a kao servis blizak građanima nastoji da pruži pomoć u vidu besplatnih usluga, programa i mjera aktivne politike zapošljavanja. Biće održane info sesije za potencijalne aplikante u sedam crnogorskih opština( Pljevljima, Rožajama, Danilovgradu, Nikšiću, Herceg Novom, Bijelom Polju i Ulcinju) . Zaposleni u Zavodu će kroz rad sa tim osobama senzibilnim pristupom pokušati da ih osnaže i da im razviju sposobnosti za bolju zapošljenost. Kroz pomenuta dva poziva očekujemo da najmanje 700 zaposlenih budu osposobljeni za deficitarna zanimanja. Planirana je obuka za najmanje 100 nezaposlenih pripadnika Romske populacije, za oblasti proizvodnje, usluga i zanata.
Takođe ovom prilikom najavljuje da će Zavod u ovoj i za naredne dvije godine, biti direktni korisnik programa grantova za samozapošljavanje, i pokretanje sopstvenog biznisa, vrijednog 3,5 miliona eura. Mogućnost da se prijave imaće prije svega, mladi žene i dugoročno nezaposlena lica. Osim finansijske podrške, Zavod će kroz svoje biroe omogućiti obuku i savjetovanje prilikom prijavljivanja i u toku implementacije.
Pozivi su objavljeni 01. marta, odnosno 05. Marta 2019. godine.
Program Evropske unije i Crne Gore za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu se finansira iz pretpristupnih fondova EU u ukupnoj vrijednosti od 18 miliona eura, uz učešće kako EU, tako i Crne Gore. Pored pomenuta dva poziva, biće objavljeni pozivi:
– za podršku samozapošljavanju za šta je opredjeljeno 3,5 miliona eura;
– za podršku zapošljavanju u sjevernom dijelu Crne Gore, u iznosu od 2, 7 miliona eura
– Ministarstva za ljudska i manjinska prava je takođe u pripremi poziva za dodjelu bespovratnih sredstva.
O svim pozivima, javnost će biti blagovremeno obavještena.
Ministarstvo rada i socijalnog staranja izražava zahvalnost prema evropskim partnerima, predstavnicima Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori na sveukupnoj podršci u realizaciji ovog Programa koja će značiti mogućnost otvaranja novih radnih mjesta u Crnoj Gori i snaženje ekonomskog elementa cijele države.