Centar za ženska prava

m!M na panel diskusiji „Žensko liderstvo – prilika za društvene promjene“

Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro je prisustvovala onlajn panel diskusiji na temu: „Žensko liderstvo – prilika za društvene promjene“, koju je organizovao NVO Centar za ženska prava uz finansijsku podršku Britanske ambasade u Podgorici i Fondacije Kvinna till Kvinna, 18.03.2021. godine sa početkom u 13h.

Onlajn panel je okupio istaknute žene iz diplomatskog korijena i žene iz civilnog društva, uzore čiji kredibilitet nije utemeljen samo u njihovoj karijeri ili profesionalnom statusu, već i u njihovoj hrabrosti, ličnom integritetu i podršci koju pružaju drugim ženama.
„Jednom nisam bila razmatrana za jedno radno mjesto, kada sam tražila razloge za to, rekli su mi znamo da si ti majka, a kao majka nećeš moći da radiš u večernjim satima, jedna od stvari zbog kojih žalim u karijeri je to što sam odbila vrlo značajno unapređenje, jer sam čekala svoje prvo dijete, i jednostavno sam smatrala da bih iznevjerila svog poslodavca u koliko bih posle 6 mjeseci dala otkaz sa te pozicije, ne mogu da zamislim da bi i jedan muškarac donio takvu odluku u momentu u kojem čeka dijete“ , kazala je Karren Maddocks, ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori.
Karren smatra da je teško i ženama ali i muškarcima da odvoje privatan od poslovnom života, svakom porodičnom partnerstvu mora da postoji razgovor o podjeli uloga.
Zatim se obratila Oana Cristina Popa i rekla da je jako teško izboriti se sa sumnjičenjem koje prati prisustvo žene na visokim pozicijama, jer se uvijek očekuje da se na tom mjestu vidi muškarac. „U Ministarstvu vanjskih poslova imamo prilično veliki broj žena koje su ambasadorke, mislim da je više od 25%, što je veliki skok od nule, što je bilo prije tridesetak godina“, rekla je Oana Cristina Popa, ambasadorka EU u Crnoj Gori.
Izvršna direktorica MANS-a Vanja Ćalović kazala je da se i dalje susreće sa predrasudama, čak i od ljudi koji joj daju veliku podršku. I njihova podrška se često sastoji u tome da je Vanja hrabra kao muškarac. Takođe je istakla da se moramo boriti za naša prava, pogotovo i zbog generacija koje dolaze.
Zennepa Lika, aktivistkinja za zaštitu životne sredine, je istakla da bi naša obala i okolina bile drugačije da su žene odlučivale, jer imamo sjajne ljude, sjajne žene, kada je planiranje u pitanju. „Ja sam htjela da dam doprinos svom zavičaju, i tako sam se osjećala kao funkcioner sa tim idejam, Ulcinj je obdaren sa prirodnim bogastvima, tada sam se prvi put i poznala sa temom solane, kada sam prvi pt ušla u taj prostor ja sam zatečena bila, nije mi bilo jasno kako se moglo zapustiti do tog nivoa da taj resurs nekako degradira“.
„Moj prvi posao je u američkom ministarstvu trgovine, tu sam se bavila međunarodnom trgovinom, a tada radim za Vladu SAD-a. Dobila sam mogućnost, da kasnije služim u diplomatskoj sferi u Švajcarskoj, pa onda u Njemačkoj. Što se tiče momenta u karijeri koji me doveo do ove pozicije, tada sam bila niži službenik, morala sam da obavljam sav posao na terenu, to možda nije pitanje hijerarhije, ni roda, zaista sam morala da se potrudim i vjerujem da sam na taj način stekla poštovanje rukovodstva u ambasadi u Njemačkoj“ kazala je Juddy Rising Reinke, ambasadorka Sjedinjenih Amričkiih Država u Crnoj Gori.
Diskusiju je vodila Maja Raičević, izvršna direktorica NVO „Centar za ženska prava“. Dio učesnica je uključen putem onlajn platforme Zoom, dok je jedan broj učesnica bio prisutan u hotelu CUE Podgorica (CentreViille Hotels). Takođe događaj je prenošen uživo preko Portala Vijesti, kao i preko YouTube kanala i društvenih mreža Centra za ženska prava.