Na slici su učesnici/ce panel diskusije

m!M na panel diskusiji “Učešće žena u političkom životu Crne Gore”

NVO Mladiinfo Montenegro je 25. novembra 2022. godine učestvovala u panel diskusiji “Učešće žena u političkom životu Crne Gore”, koju je organizovao Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO) u Hotelu Hilton, u Podgorici.

Uvodnu riječ imala je Zorana Marković, izvršna direktorica Centra za razvoj nevladinih organizacija, koja je predstavila istraživanje u okviru   projekta “Jačanje ravnopravnosti rodnih uloga u političkoj sferi” koji je podržalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

Istraživanje je pružilo uvid u egzaktne brojeve koji pokazuju u kojoj mjeri se žene nalaze u neravnopravnom položaju u odnosu na muškarce u političkom životu Crne Gore. Podaci pokazuju da u politici i dalje dominiraju muškarci, a da primjetno raste verbalno nasilje nad ženama u političkom životu, naročito prema mlađim političarkama. Sistemski nedostaci i patrijarhalni stavovi predstavljaju veliku prepreku, kao i nedovoljni partijski interesi za uključivanje žena u sve segmente rada političkih partija.

Panelisti/kinje bili su Boris Mugoša, poslanik u Skupštini Crne Gore, Dina Bajramspahić, građanska aktivistikinja i programska koordinatorka Instituta za medije Crne Gore i Marina Vujačić, izvršna direktorica Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore.

Dina Bajramspahić govorila je o jazu koji postoji kada je u pitanju popunjavanje pozicija na kojima su žene i njihovog faktičkog preuzimanja moći. Mišljenja, iskustva i analize žena u partijama ne uzimaju se kao relevantna, što je posljedica patrijarhalnog društva, gdje se muški stavovi vrednuju kao teži i važniji. Žene popunjavaju pozicije, ali ne preuzimaju stvarnu moć u svoje ruke.

Marina Vujačić je govorila o naročito teškom položaju žena sa invaliditetom. Žene sa invaliditetom se suočavaju sa dvostrukom diskiriminacijom i bivaju zapostavljene u svim oblastima života. Politike, uključujući zakone, strategije, programe i akcije u oblasti prava osoba sa invaliditetom ne prepoznaju žene sa invaliditetom. Jedini dokument koji prepoznaje žene sa invaliditetom je Strategija za zaštitu od diskriminacije lica sa invaliditetom i promociju jednakosti. Ono što je problematično jeste da ona ne definiše nijedu mjeru koja se tiče nasilja. Institucije nažalost godinama negiraju nasilje nad osobama sa invaliditetom, naročito ženama, što je pogubno, jer ta vrsta ignorisanja samo pogoršava njihovu lošu situaciju, ne ohrabruje ih da prijave nasilje i da se bore za svoja prava.

Boris Mugoša je istakao zabrinutost zbog govora mržnje koji je u porastu, naročito na društvenim mrežama, koji je usmjeren ne samo prema političarkama, nego i svim ženama koje se odluče da javno saopšte svoje stavove. Govorio je i o aktivnostima Ženskog kluba Skupštine Crne Gore i važnosti edukacije, odnosno da moramo krenuti od najnižih razreda da razvijamo svijest o rodnoj ravnopravnost.

Na kraju diskusije, zaključeno je da se žene ne smiju miriti sa postojećim stanjem, te da se ove teme moraju stalno držati u fokusu, kako bi se obezbijedila puna ravnopravnost. I što je najvajžnije, nije dovoljno da se samo žene bave ženskim pitanjima, to su civilizacijska pitanja i neophodno je uključivanje muške populacije u rješavanje istih.