Okrugli sto pod nazivom „Marakeški sporazum i njegove pogodnosti za osobe koje ne mogu čitati standardni tisak“ održana je 11. oktobra u prostorijama PR Centra u Podgorici. Događaj je organizovao Evropski savez slijepih i Savez slijepih Crne Gore.
Na samom početku prisutnima se obratio izvršni direktor Saveza slijepih Crne Gore Goran Macanović
„Savez slijepih Crne Gore već više od sedam decenija predano radi na rješavanju različitih prepreka sa kojima se osobe sa oštećenjem vida suočavaju svakodnevno, odnosno na prevazilaženju prepreka koje društvo postavlja pred osobe sa invaliditetom“, kazao je Macanović
Nakon direktora Saveza Slijepih Crne Gore uslijedilo je obraćanje potpredsjednice Evropskog saveza slijepih Barbare Martin Munoz koja je pričala o samom Marakeškom sporazumu.
„Marakeški sporazum nije samo sporazum o autorskim, već i o ljudskim pravima, riječ je o pravu na čitanje, riječ je o pristupačnosti“dodala je Munoz.
Ona je dodala da je ovaj sporazum je u potpunosti povezan sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima koja je prvi dokument koji se bavi pravima osoba sa invaliditetom. Ovaj sporazum je do sada ratifikovala 41. država, a uskoro to će uraditi i države članice Evropske unije.
Kako je kazala Munoz samo pet odsto literature na svijetu je pristupačno i većinom se ta literatura nalazi u razvijenim zemljama, to se dešava zato što organizacije nemaju sredstava i mogućnosti da literaturu učine pristupačnom uprkos njihovoj volji.
Po riječima druge potpredsjednice Evropskog saveza slijepih Marakeški sporazum će omogućiti veći pristup pristupačnoj literaturi korz razmjenu knjiga država potpisnica.
„Crna Gora treba da krene ka ratifikaciji Marakeškog sporazuma, a nacionalni zakoni moraju biti u skladu sa odredbama ovog sporazuma, Ne smije biti nikakvog dodatnog plaćanja za pristupačnost knjiga, ni administrativnih prepreka u implementaciji sporazuma“, naglasila je Munoz.
Prema riječima samostalne savjetnice za nepokretnu kulturnu baštinu Dobrile Vlahović ovaj sporazum je ključan kako za osobe sa oštećenjem vida tako i za širu populaciju.
„Svjesni smo činjenice da svi građani treba da budu jednaki pred zakonom, te da uživaju jednaku zaštitu svojih prava. Neophodno je stvoriti i unaprijeđivati pravne pretpostavke za uvođenje svih standarda kojima se obezbjeđuje puno uživanje ljudskih prava osoba sa invaliditetom“, dodala je Vlahović
Pored navedenih na okruglom stolu su bili predstavnici Biblioteke za slijepe Crne Gore. Predstavnica pomenute institucije je govorila o samoj biblioteci, kao i o aktivnostima koje se u okviru iste sprovode.