Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je okruglom stolu o pravima i obavezama osi kao učesnika u saobraćaju PUTokaz za OSI, koje je organizovalo udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG), a finansijski podržan od strane Ministarstva kapitalnih investicija kroz kroz Javni konkurs za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija u oblasti zaštite lica sa invaliditetom u 2020.
Okrugli sto na temu bezbijednosti i pristupačnosti javnog saobraćaja otvorila je Iva Mijović, koordinator projekta.
Današnji okrugli sto je i ujedno bio završni dio projekta PUTokaz za OSI, koje udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore sprovodi uz finansijsku podršku Ministarstva kapitalnih investicija. Aktivnosti projekta su uključivali monitoring i mapiranje parking mjesta za osobe sa invaliditetom i to na teritoriji tri odabrane opštine Budva, Bar i Nikšić. Monitoring je imao za cilj da mapira sva javna parkirališta i izvrši ocjenu u segmentu pristupačnih parking mjesta za osobe sa invaliditetom, te da se utvrdi da li su ta parking mjesta obilježena u skladu sa standardima, ali i da li ih ima u broju propisanih važećom regulativom.
„Nešto za šta je Milenko živio i borio se, nije za ćutanje, to ću javno reći jer nas je učio ustvari kako da galamimo, a ne da ćutimo“, kazala je Marina Vujačič, izvršna direktoriva UMHCG-a.
Vujačić je rekla da im je namjera da brošura koju su napravili bude u budućnosti korišćena kao materijal prilikom djelovanja institucija i to ne samo Ministarstva kapitalnih investicija, nego i od strane mnogih brojnih institucija ali i službi na državnom i lokalnom nivou. Cilj pristupačnosti je da se osobama sa invaliditetom omogući da samostalno žive i upotpunosti učestvuju u svim aspektima života na osnovu jednakosti s drugima. U poslenjih par gdina u crnogorskom saobraćaju postoji napretka, ali to nije dovoljno, jer većinom se osobe sa invaliditetom unose, a ne ulaze u javni saobraćajni prevoz. Osobama sa invaliditetom mora biti garantovna pristupačnost javog prevoza, koje treba da obezbijede nadležni organi, koja bi obezbijedila prevoz od vrata do vrata.
„Od 48. kolona jedne strane, plus 48. kolona s druge u zakonodavstvu, imamo samo pet zelenih s ocjenom u praksi, a kada je u pitanju samo zakonodavstvo, u vazdušnom je šest zelenih, jedna je žuta, jedna je crvena. U željezničkom je pet zelenih i jedna žuta, u pomorskom je pet zelenih i pet žutih, u drumskom je petnaest zelenih, četri žute i četri crvene“.
„Moje učešće u ovom projektu je da učinim sve, da ovih 48 kolona, ne bude samo pet zelenih semafora, nakon nekoliko godina, nego da u najmanju ruku bude, ako ne svih 48, onda da težimo da budemo jako blizu tome i da ispunimo nešto što bi trebalo da bude prirodno pravo svih osoba sa invaliditetom“, kazao je Mladen Bojanić, Ministar kapitalnih investicija.
Ministar Bojović je porčio da osobama sa invaliditetom treba omogućiti da se slobodno kreću, da imaju pristup svim sredstvima javnog prevoza, svim objektima koji služe u tu svrhu. Ali da sve sve to radi iz osjećaja, a ne da bi se dobili neki dodatni štrikovi u EU.
Ministarstvo kapitalnih investicija će se sa punom pažnjom odnositi prema dobijenim analizama, i da to unaprijedi, kao i da nastavi saradnju sa Udruženje mladih sa hendikepom jer jedino oni mogu da kažu sa kojim se problemima sve susreću.
Prisutni su imali priliku za diskusijom i svojim prporukama, kao i učesnici preko Zoom platforme.