Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG), u saradnji sa Institutom alternativa, a u okviru projekta “Naš budžet je naša stvar”, organizovalo je okrugli sto na temu “Posebni doprinosi za zapošljavanje osoba s invaliditetom” u hotelu “Hilton”.
“Projekat “Naš budžet naša stvar” je finansijski podržan kroz program malih grantova u okviru projekta “Money watch – Civilno društvo, čuvar budžeta” koji sprovodi Institut alternativa, u partnerstvu sa Institutom za javne finansije iz Zagreba i NVO Novi horizont iz Ulcinja, a uz finansijsku podršku Evropske unije kroz Instrument za civilno društvo i kofinansiranje Ministarstva javne uprave Crne Gore”, kazala je Marina Vujačić, izvršna direktorica UMHCG.
Ona je istakla da je ovo pravi trenutak da se otvoreno razgovara o zapošljavanju osoba sa invaliditetom (OSI), ali i kontrole uplata i raspodjele i utroška doprinosa i zapošljavanja OSI.
“11 je godina od usvajanja Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji zapošljavanja OSI i zaista značajan period u kojem država treba analizirati postignuto, uvidjeti prepreke i probleme i novim zakonskim rješenjem osigurati kvalitetno i svrsihodnije garancije prava, ali i neselektivnu primjenu zakona, odnosno politike zapošljavanja OSI”, kazala je Vujačić.
Ana Đurnić, istraživačica javnih politika u Institutu alternativa, istakla je da je važno da ideja da sve organizacije civilnog društva, svaki građanin, svi mediji u društvu treba da se bave budžetskom stranom javnih politika.
“Smatramo da budžetska strana javnih politika, odnosno tokovi novca i analiza budžeza ne smiju biti predmet rada uskog kruga stručnih organizacija i institucija. Smatramo da svaka organizacija čime god da se bavi, treba javnu politiku da prati, bolje će je unaprijediti i jasnije će je sagledati i cjelishodnije, ako bude gledala i budžetsku stranu. Mi smo zaista ponosni što smo kroz ovaj projekat, uz podršku EU i kofinansiranjem Ministarstva javne uprave, uspjeli da obezbijedimo sredstva za grant šemu i da podržimo devet organizacija koje će raditi upravo to”, kazala je Đurnić.
Bojan Paunović, v.d. Generalnog direktora za državni budžet u Ministarstvu finansija, kazao je da je učinjen određeni napor u prethnom periodu da se unaprijedi položaj OSI.
“Jedna od najznačajnijih oblasti je stvaranje uslova za zapošljavanje OSI kako bi se omogućilo ispunjavanje jednog od osnovnih ljudskih prava, a to je pravo na rad. Svakako nismo ni približno krajnjem cilju i pred nama predstoji dosta izazova. Tu ima još prostora da se unaprijedi stanje, ali čini mi se i da je kroz taj proces postojala finansijska podrška koja je negdje i pratila taj postepeni razvoj kapaciteta i aktivnosti Fonda za profesionalnu rehabilitaciju”, kazao je Paunović.
Mr Ivana Jovanović, državna revizorka, rukovoditeljka odjeljenja za vršenje revizije uspjeha u Državnoj revizorskoj instituciji, kazala je da Državna revizorska institucija vodi računa o tom finansijskom aspektu obračuna doprinosa i to je nešto što se tretira kroz svaku finansijsku reviziju pojedinačno.
Ivana Bogdanović (UMHCG) predstavila je Analize i preporuke o finansijskom aspektu Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju OSI. Analiza sadrži analitički osvrt na postojeći zakonski okvir profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja OSI, takođe, komparaciju najrelevantnijeg međunarodno-pravnog i strategijskog okvira sa domaćim pravnim okvirom posebno u segmentu obaveze i garancija prava na zapošljavanje i rad OSI.
Na kraju su učesnici okruglog stola postavljali pitanja i diskutovali o samoj temi kako bi došli do zajedničkih stavova i mišljenja, a koji utiču na zapošljavanje OSI.