NVO Mladiinfo Montenegro je 4. oktobra 2022. godine učestvovala na okruglom stolu pod nazivom ,,Dimenzije govora mržnje i mehanizmi zaštite ranjivih grupa u Crnoj Gori” koji je organizovala Građanska alijansa u NEST Coworking-u, u Podgorici.
Tokom panel diskusije, uvodna riječ je pripala Borisu Ristoviću, projektnom menadžeru ispred Savjeta Evrope u Podgorici, kao i Milanu Radoviću, programskom direktoru Građanske alijanse. Ostali učesnici su bili: Nerma Dobardžić, zamjenica zaštitnika ljudskih prava i sloboda, Miomir Maroš, urednik RTCG, Jonh Barac ispred LGBT foruma, Sunčica Bakić ispred Agencije za elektronske medije, kao i Mehdina Kašić Šutković, kordinatorka IDC-a. Svojim izlaganjem i viđenjem aktuelne teme, o mehanizmima zaštite ranjivih grupa u Crnoj Gori i postojanja govora mržnje, kao problemu sa kojim se skoro pa svakodnevno suočavamo, dali su svoj doprinos kako bi se spoznala dublja tematika i srž problema, kao i koji su to načini, kojima i sama država i svaki pojedinac može pristupiti i dati svoj doprinos na putu ka iskorijenjavanju ovog problema, koji naročito pogađa ranjive grupe.
Govor mržnje je veoma aktuelan problem, više prisutan u online prostoru, ali koji se velikom brzinom širi i prenosi u offline prostor, iz virtuelnog u stvarni život. Zakonom o zabrani diskriminacije, sam govor mržnje se tretira kao oblik diskriminacije. Međutim kako rezultati prakse pokazuju, govor mržnje se više procesuira kao prekršaj, koji se kažnjava manjim ili većim novčanim kaznama, koje najčešće iznose oko 250 eura. Govor mržnje je usko povezan sa slobodom izražavanja, koja nije apsolutno pravo, već podliježe organičenjima, ukoliko osoba svojim govorom vrijeđa i ponižava svoje sagovornike ili šire narodne mase, to prevazilazi okvire slobode izražavanja i tretira se kao govor mržnje. Govornici su saglasni, da problemi govora mržnje datiraju jos od 90-ih godina prošlog vijeka, kada su zauzeli maha, najviše po nacionalnoj osnovi, a da se produbljuju i šire razvojem interneta, a posebno sve većom zastupljenosti društvenih mreža, koje imaju veliki uticaj na svakodnevni život, kao i na širenje negativnih komentara koji su često upućeni na racun ranjivih grupa, kao što su pripadnici LGB populacije, romske populacije, žena, osoba sa invaliditetom. Cilj govora mržnje je da se osoba uvrijedi zbog nacionalne, vjerske pripadnosti ili seksualne orijentacije.Javlja se kad ponestanu druga sredstva kojim bi se porazio protivnik, kojima se nekada koriste i poslanici u skupštini, čime šalju negativnu sliku u javnost. Često je prisutan i mizogeni govor, upućen ženama koje djeluju u javnom životu, a za cilj ima da uvrijedi žene, da ih obeshrabri u poslu kojim se bave i da ih tretira kao objekat.
Glavni mehanizmi, kojima treba pristupiti u borbi protiv ovog problema, po mišljenju govornika su: podizanje svijesti o ovom problemu među mladim ljudima, organizovanjem raznih predavanja i diskusija na ovu temu, posjete srednjim školama, kao i sprovođenje projekta- Živa biblioteka u okviru koga će srednjoškolci moći da razgovaraju sa pripadnicima ranjivih grupa, kao i da spoznaju koje su moguće posljedice govora mržnje, uvođenje Građanskog obrazovanja, kao obaveznog, a ne izbornog predmeta u osnovnim školama, kontrola i filtriranje negativnih komentara na društvenim mrežama, naročito Facebook-u. Svako od nas možete dati svoj mali doprinos, prijavljivanjem negativnih komentara koje vidimo bilo na portalima, ili društevim mrežama. Jer pojedinac sam, malo toga može da uradi, ali kao društvo, zajedno možemo sve.
Na kraju, svi učesnici su donijeli jedinstven zaključak, a to je da država i sam sistem, daju svoj minimum u suzbijanju i rešavanju ovog problema, koji je jako aktuelan i prisutan u raznim oblicima, i da svaki pojedinac treba da da svoj doprinos, kako bi se u skorije vrijeme vidjeli konkretni rezultati i napredak.