M!M na okruglom stolu konzorcijum WYG

Predstavnici NVO Mladiinfo Montenegro učestvovali su na okruglom stolu na kojem je predstavljen projekat „Saradnja između Zavoda za zapošljavanje Crne Gore i centara za socijalni rad“. Projekat sprovodi konzorcijum WYG International iz Velike Britanije. Okrugli sto održan je 29. marta u hotelu City u Podgorici.
Sastanak je predvodio projektni tim u sljedećem sastavu: koordinatorka projekta tehničke pomoći Vanja Hazl, ekspertkinja na projektu Lili Milošević i ekspert na projektu-trener Goran Milošević.
Glavni korisnik projekta je Ministarstvo rada i socijalnog staranja.
Opšti cilj ovog projekta jesu poboljšanje socijalne inkluzije osoba s invaliditetom i RE populacije i da se poveća zapošljivost i poboljša njihov pristup tržištu rada.

Projekat je dio širih nastojanja Ministarstva rada i socijalnog staranja da modernizuje usluge koje pruža. Osmišljen je kako bi se ojačali kapaciteti Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG), centara za socijalni rad (CSR) i drugih značajnih subjekata za utvrđivanje usluga i rješenja za probleme i osjetljive grupe, kao što su osobe s invaliditetom i populacija Roma i Egipćana (RE).
“Svrha ovog sastanka je jedna veoma važna aktivnost našeg projekta, a to je da promovišemo saradnju svih partnera koje se bave sa osjetljivim ciljnim grupama odnosno gupama u nepovoljnim situacijama na tržištu rada kako da bi se poboljšalo i njihovo uključivanje u društvo posebno na tržištu rada”, kazala je koordinatorka projekta Hazl.

Goran Milošević ekspert na ovom projektu predstavio je dobru praksu u oblasti socijalnog preduzetništva u Sloveniji, na primjerima Romskog naselja Kamenci i Eko farme Korenika, što je kod prisutnih izazvalo veliku pažnju i razmjenu iskustva na temu mogućnosti osnivanja socijalnih preduzeća u Crnoj Gori, koja bi uključila angažovanje osoba s invaliditetom i pripadnika RE populacije. Zaključak je bio da je za uspješan početak i razvoj navedenog potrebno povjerenje, saradnja i partnerstvo javnog, civilnog i privatnog sektora.

Ukazujući na značaj uvođenja novih metoda rada, eksperti projektnog tima su istakli da je jedan od najboljih odgovora na socijalnu isključenost socijalna aktivacija osoba koje pripadaju osjetljivim grupama, s ciljem da im se omogući da riješe probleme, osnaže se i razviju sposobnosti za društvenu integraciju i zapošljivost.
Saradnja između Zavoda za zapošljavanja Crne Gore i centara za socijalni rad je dizajnirana sa namjerom da se licima sa invaliditetom i RE populaciji poveća zaposlenost i poboljša pristup tržištu rada. Projekat je započet u decembru 2015. godine i trajaće 18 mjeseci.